Pazar , Haziran 24 2018

Teröristlerin Münbiç’ten Çıkacağı Tarih Belli Oldu


Türkiye ve ABD arasında Menbiç konusunda mutabakata var olmasının ardından teröristlerin hangi tarihte Münbiç’ten çıkacağı da belli oldu.  Anlaşmanın ilk aşamasının 10 gün içerisinde başlayacağı ve teröristlerin silahlarını teslim ederek Temmuz ayında Münbiç’ten çıkacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’de mevkidaşı Mike pompeo ile yaptığı görüşmeden sonra münbiç mutabakatının detayları belli oldu.  Konu hakkında Antalya’da açıklama yapan Çavuşoğlu, 10 gün içerisinde yol haritasını ilk aşamasını uygulanmaya başlanacağını söyledi. Çavuşoğlu açıklamasında, temmuz ayının ilk haftasından itibaren PKK/YPG’li teröristlerin silahlarını teslim edeceğini ve Menbiç’ten çıkacağını söyledi.

BÜTÜN DETAYLAR KONUŞULDU

Antalya’da basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’de mevkidaşı Maki Pompeo ile yaptığı görüşme sonucunda varılan Münbiç ve Suriye mutabakatının detaylarını anlattı. Daha önce Genelkurmay, MSB ve MİT’ten oluşturulan çalışma gruplarının ABD’li muhatapları ile birlikte hazırlık yaptıklarını söyleyen Çavuşoğlu, yapılan hazırlıklar doğrultusunda bir yol haritasının belirlendiğini ve onaylandığını dile getirdi. Çavuşoğlu, Suriye’de bu yol haritasının dışında terörle mücadele ve genel olarak yapılması gerekenlerin de ABD’deki toplantıda görüşüldüğünü belirtirken, toplantıda başta ikili ilişkiler olmak üzere her şeyin konuşulduğunu söyledi. Ayrıca ABD’li mevkidaşına FETÖ elebaşının iadesi konusunda da bir adım atmaları gerektiğini söylediklerini dile getiren Çavuşoğlu, bu talebin üzerine karşı tarafında Rahip Bronson konusunu gündeme getirdiğini belirtti. Çavuşoğlu açıklamasında son olarak, en geç Temmuz ayında Türkiye’de Mike Pompeo ile bir kez daha bir araya geleceklerini açıkladı.

About admin

Check Also

İYİ Partililere Tuhaf Yasak!

Anadolu’nun birçok köşesinden İYİ Parti Olağan Kongresi için Ankara’ya gelen partililer, Başbuğ Alparslan Türkeş’in mezarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir