• BIST117.216
 • Altın165,618
 • Dolar3,9176
 • Euro4,8144
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

TİKA'dan Çocuk Sağlığına Anlamlı Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna'da yıllık bin 500 hastanın tedavi hizmetini sağlayan Kiev Şehri 1 Numaralı Çocuk Hastanesi Nefroloji Bölümünü yeniden dizayn etti.
TİKA'dan Çocuk Sağlığına Anlamlı Destek
TİKA'dan Çocuk Sağlığına Anlamlı Destek TİKA'dan Çocuk Sağlığına Anlamlı Destek TİKA'dan Çocuk Sağlığına Anlamlı Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna'da yıllık bin 500 hastanın tedavi hizmetini sağlayan Kiev Şehri 1 Numaralı Çocuk Hastanesi Nefroloji Bölümünü yeniden dizayn etti. TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, çocukların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için bölgeye yardımların süreceğini belirtti. 
    

Kiev 1 Numaralı Çocuk Hastanesi Nefroloji Bölümünün açılışında konuşma yapan Ukrayna Koordinatörü Bolat, "Kiev 1 Numaralı Çocuk Hastanesi yıllık bin 500 çocuğa sağlık hizmeti vermektedir. Kiev 1 numaralı Çocuk Hastanesi, Ukrayna'daki en büyük ve köklü hastanedir. TİKA olarak ülkedeki sağlık sektörünün gelişimine sağladığımız katkının önemli olduğunu düşünüyoruz. Tarafımızdan dizayn edilen Nefroloji Bölümü daha kaliteli hizmet verecektir. Nefroloji Bölümüne mobilya, teknik ve medikal ekipman temini gerçekleştirerek alt yapıyı yeniledik. Klinik, bu yeni haliyle çocuk sağlığının korunmasına önemli katkı sağlayacaktır." şeklinde konuştu. 
    

Çocukların Sağlığı İçin Çabalıyoruz
    

1989'dan beri hastane bünyesinde faaliyet gösteren Nefroloji Bölümü, 50 yatak kapasitesi ile yılda böbrek hastası bin 500 çocuğa sağlık hizmeti veriyor. Bölüm kapsamında faaliyette olan Milli Tıp Akademisi, çocuk nefrolojisi ile alakalı konularda hizmet içi eğitim veriyor, yıllık ortalama 150 uzman tarafından da Ukrayna'nın farklı bölgelerinde günlük tedavi hizmeti veriyor. Devletin ayırdığı kısıtlı bütçe ve ebeveynlerin yardımı sayesinde ufak çaplı tadilattan geçirilen Nefroloji Bölümündeki hasta ve hijyen odaları ile koridor, çocukların daha iyi koşullarda tedavi görmesi için TİKA tarafından yeniden dizayn edildi. TİKA, sıfır mobilya ve tıbbi ekipman temini gerçekleştirerek Nefroloji Bölümünün işlevselliğini artırdığı gibi teknik altyapıyı da yenileyerek 2003'ten beri hastalıkların takip edilmesi için oluşturulan bütün arşivi elektronik ortama aktardı.        
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler