Pazar , Haziran 24 2018

Tırnak Yiyen Çocuklarda Baskı Ters Etki Yaratıyor


Tırnak yeme rahatsızlığı tedavisi zor olan ve dirençli bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Tırnak yeme rahatsızlığındaki ana etkenler ise stres, kaygı, endişe, aile yapısı, aile içerisindeki gerginlik, anne baba davranışları, çevre etkisi, çocuğun yetiştirilme tarzıdır. 
    
Psikiyatri Uzmanı Nurettin Kargı, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığına ilişkin, “Ailenin bu noktada yaptığı hatalardan biri, ‘tırnağını yeme’ diyerek çocuk üzerinde sürekli bir baskı oluşturmasıdır. Çocuk, üzerinde baskı kurulduğu zaman tırnak yeme davranışını daha sık tekrar eder.” dedi. 

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığına dair aile faktörünün çok etkili olduğuna ve tırnak yeme alışkanlığının tedavisi zor bir rahatsızlık olduğuna değinen Kargı, “Tırnak yeme alışkanlığı daha fazla çocukluk yaşlarında kendisini belli eder. Çocuğu tırnak yeme alışkanlığına iten en etkili faktörler ise ailenin içerisinde yaşanan gerginlik, stres, çocuğun çok sık denetlenmesidir. Tırnak yeme rahatsızlığı genetik özelliklerden de kaynaklanabilir.” şeklinde konuştu. 

Baskı, Çocukta Tırnak Yeme Alışkanlığını Daha Fazla Tetikler

Ailenin, tırnak yeme alışkanlığını engellemek için çocuk üzerinde oluşturduğu baskının tırnak yeme alışkanlığını daha fazla tetikleyeceğini belirten Kargı, “Ailenin bu hususta yaptığı en önemli hatalardan biri, ‘tırnağını yeme, saçınla oynama’ gibi çocuk üzerinde sürekli bir baskı kurarak çocuğu disipline etmeye çalışmasıdır. Üzerinde baskı hisseden çocuk ise tırnak yeme davranışını daha sık tekrar eder. Tırnak yeme rahatsızlığının tedavisi ise psikoterapik yaklaşımlarla yapılmalıdır. 

Öncelikle tırnak yiyen çocuğun sorunlarının araştırılması ve bu sorunlar üzerinde konuşulması gerekir. Tedavi yaklaşımları ise özgüven geliştirici yönde olmalıdır. Dolayısıyla tedavi süreci sıkıntılıdır. Tedavi sürecinde tırnak yeme alışkanlığının altında yatan sebeplerin tespit edilmesi, çocuğun üstüne ‘yapma, etme’ gibi söylemlerle gidilerek çocuğu daha fazla tedirgin etmeden, çocuğun rahatlatmasını sağlayacak davranışlar sergilenmesi daha sağlıklıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Kargı, tırnak yeme rahatsızlığının tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu da söyledi. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir