Cumartesi , Ağustos 4 2018

Toplum, Sosyologlara Neden Gereksinim Duyar?


Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir toplumsal dönüşüm yaşanmaktadır. Toplum, bu hızlı dönüşüme ayak uyduramadığından dolayı aile, din, siyaset, ekonomi gibi kurumlarda aksaklıklar yaşanmaktadır. 
    

Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmelerin toplumda yaşanan dönüşümü keskin hale getirdiği bilinmektedir. Günümüzde iletişimin inanılmayacak şekilde yaygınlaşması toplumların kültürel yapısına da etki etmektedir. Toplumlar arasındaki kültürel etkileşim sayesinde yerel kültürlerde yerini küresel kültüre bıraktığından dolayı insanların yaşam tarzlarında da önemli değişimler olmaktadır. 
    

Ortada var olan mevcut tablo ise toplumsal değişim sürecinin sağlıklı işlemediğini göstermektedir. Bu değişim sürecini en hafif hasarla atlatmak ve toplumsal değişim sürecinin sağlıklı işlemesi için şüphesiz sosyologlara ve sosyolojik çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. Bu da sosyal bilimler alanındaki eğitimi ön plana çıkarmaktadır. 
    

Eğitim sistemimiz, maalesef sosyal bilimler konusunda eksiktir. Ülkemizde yapılan sosyolojik çalışmalarda yetersiz kalmaktadır. Dünya çapında bakıldığı zamanda sosyolojiye ve sosyolojik çalışmalara önem veren toplumların hızlı toplumsal gelişimi kontrol altında tutabildikleri gözlemlenmektedir. Batı Avrupa ve Kuzey Amerika buna en güzel örneklerdir. Ayrıca üçüncü dünya ülkelerinin kapitalizm ağının içerisinde tutulması içinde sosyolojiden ve sosyolojik çalışmalardan yararlanıldığı görülür. 
    

Günümüzde toplumun sosyal sağlığı incelendiği zaman çok sağlıklı olmadığı görülür. İşsizlik, intihar, uyuşturucu, cinayet, gasp, hırsızlık, taciz, tecavüz, boşanma, dolandırıcılık başlıca toplumsal hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. 
    

Toplumun bu hastalıkları, sosyologlar ve sosyolojik çalışmalar devreye sokularak önceden kestirilebilir ve kontrol altında tutulabilir. Ancak sosyal bilimler eğitimine yeterince önem verilmediğinden dolayı bu toplumsal hastalıklar, her geçen gün daha da ilerlemektedir. Oysa bu toplumsal hastalıkların tümü, sosyolojik çalışmalar ile çok rahat şekilde tedavi edilebilir. 
    

Toplumsal hastalıklar hususunda yapılan en önemli hata yasal düzenlemeler ile tedavi edilmeye çalışılmasıdır. Ancak hastalık yanlış doktorla tedavi edilmeye çalışıldığı için teşhis hatalı konulmakta ve sonuç alınamamaktadır. Bu hastalığın önüne geçebilmek için sosyolojik çalışmalardan istifade edilerek toplumsal düzenlemeler yapılmalıdır. 
    

Toplumsal hastalıklara, toplum tarafından da büyük tepki gelmektedir. Toplumun tepkisinin dindirilmesi içinde yasalar daha da ağırlaştırılmaktadır. Ancak yasaların ve toplumsal tepkilerin toplumsal hastalığı tedavi etmediği aşikardır. Devlet, toplumsal hastalıklara çözüm üretmek için sosyologlara ve sosyolojik çalışmalara ağırlık vermeli ve bu hususta yapılan sosyolojik çalışmalara gerekli desteği sağlamalıdır.          
 

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir