Cumartesi , Ağustos 4 2018

Trabzon mu? Fener mi? Yoksa Futbol mu?


2014 – 2015 Sezonunda Spor Toto Süper Lig’in ilk derbisinde bu pazar, saat 20.00’da Trabzonspor ile Fenerbahçe takımları Hüseyin Avni Aker Stadyumunda karşılaşacaklar. 3 Temmuz sürecinden beri arası hiç de iyi olmayan iki takım, ligin 2. Hafta mücadelesinde karşı karşıya geliyorlar. Bu dev maç öncesinde geçmiş günlere nazaran daha sakin bir ortam var. Burada her iki takımın yöneticileri ve futbolcularına maç öncesinde yapacakları açıklamalar konusunda büyük işler düşüyor. Avni Aker’de oynanan en son maç yarıda kalmış ve Fenerbahçe, hükmen galip sayılmıştı.

FUTBOLUMUZDAKİ GÜZELLİKLER?

Son dönemde genel olarak futbol konuşamama sıkıntımız, halen devam ediyor. Büyük takımların aralarında oynadıkları maçlar, futbol haricinde her şeye sahne oluyor. Bunun en basit örneği, son Süper Kupa Finali… Yararına yapılan maçlarda bile hem taraftarlar hem de futbolcuların oyunu çirkinleştirdikleri bu ortamda bana göre, sporun özellikle de futbolun gelişmesi mümkün değildir.

Zaten bu olaylar, milli takımımızın oynadığı maçlara da yansıyor. İzlanda gibi bir takımdan bile fark yememiz; Gökhan Gönül, Caner Erkin, Burak Yılmaz ve Selçuk İnan gibi oyuncuların bu maça asılmamaları; bunun en büyük kanıtıydı. Son Dönemde Türk Futbolcuların Türkiye’de zaten kendi takımlarında ederlerinin kat be kat üstüne oynatılmalarından dolayı kendilerini geliştirmek için de olsa yurt dışındaki takımlara gitmemeleri, futbolumuzun gelişmesinin önündeki en büyük engel olarak görülmektedir.

Özellikle Galatasaray’da Selçuk İnan ve Burak Yılmaz’ın geçen sezonda kötü performans göstermelerine rağmen, bunun ödülüymüş gibi yeni sözleşmelerde çok büyük paralar almaları, onların kendilerini geliştirme çabalarını engellemektedir. Hal böyle olunca da rekabet denilen kavramın yalnızca derbi kazanmak adına tüm çirkefliklerin yapılması anlamına gelmesi olağandır.

FUTBOLUMUZU NASIL TEMİZLERİZ?

Futbolumuzdaki kara lekenin giderilmesi için biraz susmak ve futbolu oynayıp eve gitmek, çok yararlı olacaktır. Maç kazanıldıktan sonra bile karşı takımın oyuncularını gösterdikleri oyundan dolayı tebrik etmek; Özellikle Volkan Demirel’in yaptığı gibi maç sonrası dostlarımız olan köpeklere hakaret etmemek; Melo’nun twitter’den yaptığı gibi rakip takımın başkanına hakaret etmemek; centilmenlik adına federasyon başkanının ne kadar kötü icraatlar yapsa bile sadece saygı adına elini sıkmak; bizlerden, futbolculardan ve yöneticilerden hiç bir şey eksiltmeyecektir. Bu önerimi sadece bir deneyelim ve göreceğiz ki biz, Türk futbolu kazanacaktır.

KİM DAHA İYİ?

Bu yazıda Fenerbahçe ve Trabzonspor takımlarının oyuncularından, teknik özelliklerinden, neleri iyi neleri kötü yaptıklarından bahsetme ihtiyacı hissetmiyorum, çünkü biliyorum ki bu söylediklerim maçta yine kendini göstermeyecek, futbol yine kaybedecektir. Bu yazıda belirttiklerim için sonraki yazımda pişman olup özür dilemeyi o kadar çok istiyorum ki bu da benim totemim olsun ve ilk defa futbol kazansın, Süleyman Seba sezonuna yakışır bir ilk derbi maçı oynansın.

Şimdiden ezeli rekabet, ebedi dostluk kavramının anlamını bu maçta bulması dileğiyle iyi günler dilerim. Bol gollü ve güzel futbollu günler…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir