Cumartesi , Temmuz 21 2018

Trabzonspor Beşiktaş Maçı Nasıl Sonuçlanır?


Spor Toto Süper Ligde heyecan 29. Hafta maçları ile devam ediyor. 3 ezeli rakibin arasındaki kıyasıya rekabet sonucu zirveyi her hafta farklı bir takım sahipleniyor. 3 takım birbirine çok yakın puanlarda olduğu için artık kendi maçlarını kazanmanın yanı sıra rakibin puan kaybını da önemsiyorlar. Her maç sonrası oyuncular ve teknik adamlar her ne kadar biz kendi işimize bakıyoruz deseler de belki de hayatlarında hiç izlemedikleri kadar rakip takımın maçlarını izliyorlar. Fenerbahçe, Eskişehir’e puan kaybedince sonraki günlerde Beşiktaş ve Galatasaray’ın da puan kaybetmesini bekliyor, bu iki takımın maçlarını yakından takip ediyor. Aynı durum, Beşiktaş ve Galatasaray için de geçerli…

Bu noktada da takımların sonraki maçlarında hangi rakiple karşılaşacakları, hem kendileri hem de rakipleri için önem kazanmış oluyor. Seyrettiğimiz hemen tüm spor-yorum programlarında artık 3 takımın da fikstürü ekrana getirilip o maçlar üzerinden “Kim Şampiyon Olur” tahminleri yapılıyor.

İşte son haftalarda önem kazanan fikstür zorluğu açısından baktığımızda Beşiktaş’ın hemen hiç şansı yok gibi gözüküyor. Son 6 haftada biri bu hafta olmak üzere 2 derbi maçına çıkacaklar. Derbi maçlarda performanslarının kötü olduğu düşünülürse şansları da diğer rakiplerine oranla daha az gözüküyor.

Fikstür zorluğu değerlendirmesini sonraki haftaya bırakarak bu yazı özelinde şampiyonluğun belirleyici maçları arasında sayılabilecek Trabzonspor Beşiktaş Maçıyla ilgili görüşlerimi belirtmek istiyorum.

Yukarıda da söylediğim gibi bu maç sadece Trabzonspor ve Beşiktaş arasında değil. Beşiktaş aslında bu maçta Trabzonspor ile birlikte Fenerbahçe ve Galatasaray’a karşı da oynayacak. Fenerbahçe ve Galatasaray, fiziki açıdan olmasa da manevi açıdan Trabzonspor’un yanında olacaktır ki bu da son derece doğaldır.

Beşiktaş’ın liderliği kaybetmemesi için zorlu Trabzon deplasmanında mutlaka kazanmak zorunda. Kazanmak zorunda ama son maçtaki oyunla bunun olması da imkânsız. Trabzonspor’un kendi sahasında ne kadar arzulu oynadığını ve en son Galatasaray maçındaki kazanma azmini göz önünde bulundurduğumuzda Beşiktaş’ın Karabük maçında sergilediği oyunun çok çok ötesine gitmesi gerektiği ön plâna çıkıyor.

Sezonun ilk yarısında oynanan maçta Beşiktaş, belki de tüm yılın en iyi oyununu sergilemişti. Bu maçı kazanmak için de en az o maçtaki kadar performans gerekiyor. Demba Ba, Olcay ve Gökhan Töre’nin formsuz olması, Veli’nin sakatlığı ve en önemlisi Bilic’in taktiksel formsuzluğu, Beşiktaş’ın o çok özlenen eski formunu göstermesine engel olacak etmenler.

Bu konuya bir de Trabzonspor açısından baktığımızda ise sanki ibrenin biraz daha onlardan yana olduğunu görebiliriz. Galatasaray maçındaki ilk 30 ve son 15 dakikadaki iyi futbol, eksiklerden dolayı Gençlerbirliği maçında kendini göstermemişti. Ersun Yanal, büyük ihtimalle Cardozo ve Mehmet Ekicinin dönmesiyle birlikte kadroyu ve oyun şablonunu Galatasaray maçındakine benzer şekilde kuracaktır. Aynı istek ve arzuyla Beşiktaş’ı da Galatasaray’ı yendikleri gibi yenmek isteyeceklerdir.

Ersun Yanal, işte bu dediğim gibi Galatasaray maçındaki oyun planıyla sahaya çıkarsa Beşiktaş’a tam da istediği şeyi vermiş olur. Galatasaray’ın o maçta düştüğü hataları Beşiktaş, kendi kozu gibi kullanan bir takım olduğu için maç, ilk yarıda bile bitebilir. Galatasaray maçında dirençsiz bir orta saha karşısında Trabzonspor, dönen topları hep almış ve golü de bu şekilde bulmuştu. Ama Beşiktaş orta sahası, Galatasaray’ınkine oranla daha dirençli bir orta saha ve takım savunması anlamında Galatasaray’dan daha önde oldukları için Trabzonspor öyle kolay pozisyonlara giremeyecektir.

Bu değerlendirmeler ışığında Trabzonspor Beşiktaş maçının belirleyicileri, şüphesiz Trabzonspor adına oynarlarsa Medjani ve Yusuf Erdoğan, Beşiktaş adına ise Atiba ve Gökhan Töre olacaktır.

Sizlerin de bu yazıyı okuduktan sonra Trabzonspor Beşiktaş maçının nasıl sonuçlanacağına ilişkin yorumlarınızı bekliyorum.

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

2 comments

  1. tuh kina yakamadinnnn cok uzulumussundur ama yendik :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir