Cumartesi , Temmuz 21 2018

Trabzonspor Fenerbahçe Maçında Neden Olay Çıkmadı?


BERABERLİK HAFTASI

Spor Toto Süper Lig’de bir haftayı daha geride bıraktık. Hem de çok önemli bir maçın oynandığı, Trabzonspor Fenerbahçe derbisinin yapıldığı bir haftayı geride bıraktık. Bu haftaya özel bir isim verilecek olsaydı herhalde beraberlik haftası olarak isimlendirmek yanlış olmazdı. Çünkü oynanan 9 karşılaşmanın sadece ikisinden galibiyet çıktı.

Beraberlik haftasında derbi de dâhil olmak üzere 4 büyüklerin tümü, maçlardan birer puanla ayrıldılar ve oynadıkları oyun, taraftarlarını hiç de mutlu etmedi. Bu maçlarda özellikle Beşiktaş’ın derinlikli bir kadroya sahip olmamasının etkisi görüldü. Oyunu açacak bir ismin kulübede bulunmaması nedeniyle Beşiktaş’ta iki oyuncunun sakatlanması, alternatif bulmada Slaven Bilic’in elini zorlaştıracaktır.

SADECE FUTBOL KONUŞTUK

Bir önceki yazımda derbiye ilişkin belirttiklerimin bu maçta gerçekleşmemiş olması, en sevindirici durumdu. Belki de son dönemin en olaysız geçen, sadece 3 sarı kartın çıktığı, taraftarların hiç küfür etmediği, oyuncuların birbirlerini ve taraftarı tahrik etmediği çok centilmence bir derbi oynandı. Bu derbide gol atılmadı, futbol olarak çok heyecan duyulan pozisyonlar olmadı ve maç 0-0 beraberlikle sonuçlandı. Oyunun genelinde Fenerbahçe topu kontrol etti. Trabzonspor ise kendi sahası olmasına rağmen, oldukça eksik olması nedeniyle de oyunu kendi yarı alanında kabul etti ve ileri uçtaki Constant ve özellikle Waris’in etkili çıkışları ile en net gol pozisyonlarını Trabzonspor takımı yakaladı. Saha şartlarının uygun olmaması da gol atılamamasının nedenlerinden biriydi.

BİR OYUNCU BU KADAR MI ETKİLER?

Peki, bu maçta neden olay çıkmadı? Taraflar neden sadece futbola odaklandı ve maçta tek bir küfür bile edilmedi?

Bu soruların yanıtı bana göre oldukça basit. Sahada olmayan tek bir oyuncunun bu kadar etki edeceği düşünülemezdi ama oldu. Bu isim Volkan Demirel. Geçmişte yaşanan olaylara bir dikkat edilirse, olayların odağında hep Volkan Demirel’in olduğu görülecektir. Kale arkasında bulunan taraftarları hal ve hareketleri ile tahrik etmesi, Fenerbahçe’nin de gol atması ile sinirlenen taraftarların olay çıkarmasına neden oluyordu. Bu maç ile Trabzon taraftarının kötü ünü de bir şekilde temizlenmiş oldu. Futbolumuzda son yıllarda çıkan olayların birçoğunda bu oyuncunun olması bir tesadüf değildir.

ANADOLU TAKIMLARI KENDİNİ GÖSTERMEK İSTİYOR

Büyük takımlar neden iyi oynamadı ve bir puana razı bir görünüm verdiler? Bu hafta genel olarak oynanan oyunlarda, Anadolu takımlarının daha iştahlı oynadıkları ve bunun sonucunda gol bularak oyunu güzelleştirdikleri görüldü. Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un Avrupa arenasında zorlu maçlara çıkacak olmaları, hem oyuncuların performansını etkilemiş hem de teknik ekibin önemli oyuncularını riske etmek istememelerine neden olmuştur. 

Bu hafta oynanacak Avrupa maçlarında temsilcilerimizin sahadan mutlu ayrılmaları, en büyük temennimizdir.

 

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

3 comments

  1. hasan çiftçi

    ali bey trabzonspor taraftarının ettiği küfürler duyulmasın diye lig tv sesini kıstığı yada maçı izlemediğiniz için duymamışsınız sanırım. zira o maçta aziz yıldırım ve fenerbahçeye dakikalarca küfür edildi. federasyondan gelecek ceza sonrası gözlemci raporunu bekleyin derim.maçta olay çıkmadı çünkü geçen seneki trabzon takımından sadece onur vardı o da kalede.maç kadrosunda olanlar olaydan bi haber. dikkatinize………………

  2. ***

    insanlara birşeyler aktarırken seyrettiğiniz maçları anlatın insanları enayi yerine koymayın. maçın neredeyse 30 dakikalık kısmında lig tv tribün sesini kısarak yayın yaptı ve bugün itibari ile trabzonspor kulübü edilen küfürler nedeni ile pdfk ya sevk edildi. ***

  3. hasan çiftçi

    evet beklendiği üzere trabzonspor disiplin kurulunda ve muhtemelen küfürden ceza alacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir