Pazartesi , Haziran 25 2018

Trafiğin Yoğun Olduğu Yerlerde İkamet Etmek Sağırlık Nedeni


Şehirlerde her geçen gün artan trafik yoğunluğunun işitme kaybına neden olabileceğini belirten uzmanlar, trafik yoğunluğun yaşandığı yerlerde ikamet edenlerin uzun vadede sağır olma riskinin arttığını belirtiyorlar. 

3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Gününe istinaden düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Mete Kıroğlu, “Şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde ortalama ses seviyesi 85 desibeldir. İç kulakta bulunan hücreler ise bu ses seviyesine ancak 8 saat dayanabilmektedir. Yoğun trafiğin yol açtığı gürültüye maruz kalan insanlarda işitme kaybı bir hafta ya da bir ay gibi kısa vadede değil, 5-10 yıl gibi uzun vadelerde olmaktadır. Aşırı trafik yoğunluğunun olduğu bölgelerde 80-85 desibele çıkan ses seviyesi pencerenin açık olduğu durumlarda olduğu gibi evin içerisine girebilir. İç kulaktaki hücrelerin buna dayanma sınırı ise 8 saattir. İnsanların, gün içerisindeki yaşamlarında sadece trafiğin gürültüsüne maruz kalmadığı düşünüldüğü zaman bu süre 8 saati aşmaktadır. Bu yüzden trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde ikamet eden insanların bu hususa ayrı bir özen göstermesi gerekiyor. Ses seviyesini en iyi düşürme yöntemlerinden biri ise evlerde çift cam kullanmaktır.’ dedi. 

Prof. Dr. Kıroğlu, “Yaşlılarda bunama ile işitme kaybı birbirinden bağımsız değildir. İşitme kaybı yaşayan her yaşlıya bunamış gözüyle bakmak yanlış olsa da bunama işitme kaybına hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bunama ve işitme kaybı damar hastalığından kaynaklansa ve birbiriyle ilişkili olmasa bile işitme kaybı yaşayan bir insanın bunama ihtimali daha yüksektir.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir