Çarşamba , Temmuz 18 2018

Trafik Sigortasına %5+5 Zam Yolda


Döviz kurunun yükselmesine paralel olarak yedek parça fiyatlarında görülen yükseliş ve dolu felaketinin sigortacılara ağır maliyetler getirmesi nedeniyle trafik sigortasında yeni bir düzenlemeye ihtiyaç doğdu. 
    

2015 yılında zamlanan trafik sigorta fiyatlarına nisan ayı itibariyle tavan getirilerek 7’inci basamakta maksimum fiyat, 4 yıl boyunca aralıksız kazaya karışmayan sürücü için İstanbul’da 470 TL olurken Türkiye genelinde ise 444 TL olmuştu. Sigorta şirketlerinin enflasyon karşısında ezilmemesi içinde belirlenen bu tutarların, önce ayda %1, Eylül ayından itibaren de %1,5 artırılması kararı verilmişti. Bu da ortalama tavan fiyatın Nisan ayından itibaren ortalama %10 artması demek. Bu da trafik sigortasının İstanbul plakalı sürücüler için 47 TL, Türkiye genelinde ise 44.4 TL artarak İstanbul’da 517 TL, Türkiye genelinde ise 488 TL olması anlamına geliyor. Türkiye genelindeki ortalama trafik sigortası fiyatları da şu anda 550 TL civarında seyrediyor. 
    

Döviz kurunda meydana gelen artış, trafik sigortasının ana maliyetini oluşturan yedek parça fiyatlarını hatırı sayılır şekilde artırdığından, İstanbul’da meydana gelen dolu ve sel felaketlerinin sigorta şirketlerine 520 milyon TL’ye mal olması ve diğer kalemlerdeki maliyet artışları trafik sigortasında yeni düzenleme ihtiyacını doğurdu. Yeni yılla birlikte tavan fiyatların %5 artırılması planlanıyor. Bu da trafik sigorta fiyatlarının 27 TL civarında artarak 577 TL seviyelerine ulaşması demek. Böylelikle ülkemizde 7’inci basamakta yer alan en iyi sürücünün trafik sigortası en düşük 513 TL olacak. Trafik sigortasına yılın ikinci yarısında da %5 zam planlandığı öğrenildi.   
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir