Cumartesi , Ağustos 4 2018

Trump, Afrikalıları Uyandırdı


Halen sömürge dönemindeki parayı kullanan Orta Afrika ülkelerine gösterdiği tepkiyle tanınan Beninli Kemi Seba, göçmenlere hakaret eden Donald Trump için Batı barbarlığının kokuşmuş yüzü diyerek tepki gösterdi. 
    

Aktivist Kemi Seba, 2017 Ağustos ayında halen sömürge dönemine ait para birimini kullanan Orta Afrika ülkelerine tepki göstermek için Senegal’in başkenti Dakar’da 5 binlik CFA banknotunu yakmıştı. Siyasi krize dönen bu protestonun ardından Kemi Seba şimdide Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden ABD’ye gelen göçmenlere ‘İğren ülkelerden geliyorlar’ diyen ABD Başkanı Donald Trump’ı ağır şekilde eleştirdi. 
    

Yerel basında yer alan haberlere göre Aktivist Kemi Seba, “Yaban domuzu Trump tarafından yapılan açıklamalar, halen ABD ve Batılı ülkelerden beklenti içerisinde olan Afrika halkının rüyalarından uyanmasına yol açtı. Batı medeniyetinin kokuşmuş yüzü olan ABD Başkanı Trump, ABD ile batı medeniyetinin Afrika’da gerçekleştirilen soykırım sayesinde köleleştirilen siyahiler üzerine kurulduğunu hiçbir zaman aklından çıkarmamalıdır.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. 
    

İnsanları, Demokrasi Afyonuyla Uyutuyorlar
    

ABD Başkanlığı görevinde 8 yıl bulunan Barack Obama zamanında da ABD’nin demokrasi ülkesi olduğuna dair izlenim uyandırılarak insanların demokrasi afyonuyla uyutulduğuna değinen Aktivist Seba, “Obama’nın halefi olan Donald Trump tarafından yapılanlar açıkça gösteriyor ki Afrikalılar, kendilerine sahip çıkmadıkça kimse, Afrika halkını sahiplenmez. Ayrıca Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) ile Afrika’da bulunan ABD Büyükelçiliklerinden medet umanlar, ‘balık bekleme dönemi değil, balığın nasıl tutulduğunu öğrenme dönemi’ şeklinde ifadeler kullanıyorlar. ABD askeri üslerini sahiplenen insanlara, ‘iğrenç ülkeler’ şeklinde hakarette bulunanları hiçbir zaman unutmayacağız. Bu hakaretler ile uyuyanları uyandırdıkları içinde teşekkür ederiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
    

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’ın başını çektiği birçok Afrikalı yönetici ve bürokrat, göçmenlere yönelik Trump tarafından sarf edilen sözlere tepki göstermişti.        
 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir