Cuma , Haziran 22 2018

Tüketici Güven Endeksi Şubat Ayında Düştü


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat ayına dair açıklanan tüketici güven endeksinde Ocak ayına göre yüzde 0,1 düşüş yaşandı. 

TÜİK ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ortak olarak yürüttüğü anket sonuçları incelendiği zaman Ocak ayı içerisinde 72,33 olan tüketici güven endeksinin Şubat ayı içerisinde 72,25’e gerileyerek yüzde 0,1 düştüğü belirlendi. 
Ankete göre hane halkındaki maddi durum beklentisi endeksinde Şubat ayı içerisinde yüzde 0,2’lik artış meydana geldi. Böylelikle hane halkı maddi beklenti endeksi 91,3’e çıktı. Şubat ayı içerisinde gerçekleşen yüzde 0,2’lik artış ile hane halkı maddi durum beklentisinde 12 aylık süreç boyunca iyileşme olacağı tahmin ediliyor.

İşsiz Sayısı Beklentisi Düştü

Genel ekonomik durum beklentisi endeksinde ise Şubat ayı içerisinde yüzde 0,7’lik bir artış gerçekleşti. Böylelikle genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ocak ayında 96,1 iken Şubat ayında 96,8 çıktı. 

Genel ekonomik durum beklentisi endeksindeki bu artış sayesinde 12 aylık süreç boyunca genel ekonomik durumun daha da iyileşeceği bekleniyor. Bu artış aynı zamanda tüketicinin pozitif olduğunun da bir göstergesidir. 

İşsiz sayısı beklentisi endeksinde ise Şubat ayı içerisinde yüzde 0,9’luk bir düşüş yaşandı. Böylelikle işsiz sayısı beklentisi endeksi 75,3’e geriledi. Bu düşüşte daha çok 12 aylık süreçte işsizlik sayısında düşüş bekleyenlerin hayal kırıklığına uğraması etken oldu. 

Tasarruf etme olasılığı endeksinde de yüksek 1,9’luk bir gerileme oldu. Tasarruf etme olasılığı endeksi Ocak ayı içerisinde 26,2 iken Şubat ayı içerisinde 25,7’ye düştü. Bu gerileme ile birlikte 12 aylık süreç boyunca tasarruf olasılığı olduğunu düşünen tüketici sayısı da Ocak ayına göre gerilemiş oldu. 
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir