Pazartesi , Temmuz 16 2018

Türk Ekonomisi Hakkında Dış Kaynaklardan İki Farklı Değerlendirme


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk ekonomisinin gelecek 5 yıl içerisinde ortalama 4,8 büyüyerek dünyada ilk üç arasında yer alacağına vurgu yaparken, İngiltere’deki The Economist dergisi de Türk ekonomisinde görülen büyümenin sürdürülebilir olmadığına değindi. 
    

Fitch Ratings, “‘Yatırım ve Demografi, Yükselen Piyasaların Büyümesi için Belirleyici’ başlığıyla yayınladığı raporda, Hindistan’ı en büyük 10 yükselen piyasa ekonomisi arasında ön plana çıkaran ana etkenin yatırım oranları ve demografik unsurlar olduğuna dikkat çekildi. 5,5 potansiyel yıllık büyüme oranıyla Çin ve Endonezya’nın, Hindistan’ın takipçisi olacağının öngörüldüğü raporda, Türkiye ise 3. sırada yer alıyor. 
    

The Economist yazısında da büyümenin 2018 yılında yavaşlayacağı görüşüne yer verildi. Yeni sayısı yayımlanan The Economist dergisinde ‘Var gücüyle çalışan Türkiye ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri. Ama bu ne kadar sürer?’ başlığıyla bir yazı yer aldı. Yazının içeriğinde ise “Türk Bankalarının, Kredi Garanti Fonu haricinde büyük kredi enjeksiyonu sağlayabilecek fon tabanı yoktur. 2017 yılı içerisinde tam kapasite çalışan ekonominin şimdilerde ise yakıtı tükenmek üzere.” ifadelerine yer verildi. 
    

Büyüme rakamlarındaki büyük payın Kredi Garanti Fonu’na ait olduğu belirtilen The Economist’in analizinde şu ifadelere yer verildi:
    

“Ülke genelindeki kolay kredi dalgası ekonomik büyümedeki ana etken. Turizm sektöründeki sert düşüş, OHAL’in getirmiş olduğu yük ve 60 bin kişinin özgürlüğüne sebep olan hükümet baskısı yüzünden ortaya çıkan olumsuz etkilerle mücadele etmek isteyen şirketler, kolay sağlanan bu kredilerden destek alıyorlar. Türk ekonomisinin genel görüntüsüne bakıldığı zaman bütünüyle umut verici bir durum söz konusu değil. 2016 yılını 33.7 milyar dolar cari açıkla kapatan Türkiye’nin, şimdiki cari açığı ise 41.9 milyar dolara ulaştı. Yabancı yatırım üzerinde kaba bir hesap yapılacak olursa yabancı yatırımın %50 azaldığı görülüyor. Yüksek enflasyon hayaleti, 1970’lerden 2000’li yılların başına kadar Türkiye’yi terk etmedi. Kredi artışındaki etki nedeniyle şimdilerde geri dönmüş durumda.”          
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir