Çarşamba , Temmuz 18 2018

TÜRK-İŞ'TEN, 2018 Asgari Ücret Teklifi Geldi


2018 yılında ödenecek asgari ücret tutarının belirlenmesi için görüşmeler sürerken Türk-İş, kritik asgari ücret teklifini yaptı. Türk-İş’in asgari ücret teklifi kamuoyuna Türk-İş Genel Başkanı tarafından bildirildi. 
    

Böylelikle asgari ücret tespit komisyonunda işçileri temsilen yer alan Türk-İş Sendikasının, merak konusu olan asgari ücret teklifi açıklanmış oldu. 
    

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından yapılan açıklamaya göre Türk-İş Sendikasının, 2018 yılı için asgari ücret teklifi bin 893 TL oldu. 

Türk-İş Sendikası, geçen sene ise asgari ücret komisyonunda görüşmeler sürerken komisyona bin 600 TL teklifte bulunmuş, komisyon ise işçileri temsil eden sendikanın bu teklifini kabul etmemişti.  

Asgari Ücretin Belirlenme Usulü

Ülkemizde asgari ücret tutarının belirlenmesi yasa çerçevesinde yapılıyor. İlgili yasaya göre asgari ücretin belirlenmesi için kurulan komisyonda beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisinden oluşan on beş kişi yer alıyor. Komisyon tarafından belirlenen asgari ücret tutarı ise önümüzdeki senenin asgari ücret tutarını belirliyor. Asgari ücret komisyonunda işçi kesimini en fazla üyeye sahip konfederasyon olan Türk-İş temsil ederken, işveren kesimini ise TİSK temsil ediyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantıdan sonra işçi ve işveren sendikalarının ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanarak görüşmeler yaptı. Komisyonun son toplantısı ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılıyor. Asgari ücret komisyonuna Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden biri başkanlık ederken komisyonun toplanması için en az 10 üyenin katılması gerekiyor. Komisyonda kararlar ise oy çokluğuyla alınıyor. Oylamanın eşit olduğu durumlarda ise başkanın yer aldığı taraf, çoğunluğu sağlıyor.  
      

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir