Cumartesi , Ağustos 4 2018

TÜRK-İŞ’ten Asgari Ücret Tepkisi


Milyonlarca asgari ücretlinin aylardır beklediği açıklama geldi ve asgari ücretin 1.603 lira olduğu açıklandı. Bu açıklamanın ardından ise TÜRK-İş karara muhalefet edeceklerini ve asgari ücretin en az 1.893 lira olması gerektiğini belirtti. İşte detaylar…

Hemen hemen 6,5 milyon asgari ücretlinin aylarca merakla beklediği asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı bugün resmen açıklandı. İşçi ve işveren sendikalarının temsilcileri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun da katıldığı toplantının ardından anlaşma sağlandı ve toplantı sonrasında Bakan Sarıeroğlu bir açıklama yaparak asgari ücretin yeni yıl itibari ile 1,603 lira olduğunu resmen duyurdu. 

TÜRK-İŞ’TEN TEPKİ 

Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun asgari ücreti duyurmasının ardından TÜRK-İŞ’ten de bir açıklama geldi ve fiyata tepki gösterildi. Verilen asgari ücretin en az 1,893 lira olması gerektiğini iddia eden TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Bir aydır devam eden asgari ücret pazarlığı 2 dakika önce sonuçlandı. Bu dördüncü toplantı. Bin 603 lira net, 2 bin 29 buçuk lira brüt ortalama 14.17’lik bir zam yapıldı. Biz Türk-İş olarak bundan bir ay önce ilk toplantıda dedik ki devletin resmi kurumu olan TÜİK’in rakamı bizim için geçerlidir. TÜİK resmi rakamını bin 893 lira olarak açıkladı. Bizlerde resmi teklifimizi bin 893 lira olduğunu ifade ettik. Bu süreç zarfında Çalışma Bakanı yetkilileriyle görüştük, Bakanla, Başbakan ile defalarca görüşme imkanı bulduk ve dedik ki bizim talebimiz budur. ‘Sizin resim kurumun rakamı budur, bizde onu talep ediyoruz’ dedik.” ifadelerini kullandı.
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir