Pazartesi , Haziran 25 2018

Türk Kadınları Cilt Bakımında Ne Tür Hatalar Yapıyorlar?


Cilt bakımı yapmak için satın aldığımız ürünler hakkında çoğumuz bilgi sahibi değiliz. Bu ürünleri çevremizin tavsiyeleri doğrultusunda almaktayız. Cildimizi etkileyen en önemli faktörler olan genetik, çevre, beslenme, fiziksel ve ruhsal rahatsızlık gibi faktörleri tamamen göz ardı etmekteyiz. Cilde doğru bakım yapmak için öncelikle dermatoloji uzmanından yardım almak gerekiyor. 
    

Türk kadınlarının güzelleşmek için ciltlerine bakım yaparken en sık yaptığı hatalar ise şöyle;
    

Yağlı Cilt Nemlendirilmez
    

Türk kadınları yağlı cildin nemlendirilmeyeceğine yönelik bir kanıya sahiptir. Bu kanı son derece yanlıştır. Çünkü her cilt yıkandıktan sonra kuruduğundan dolayı nemlendirilmelidir. Aksi takdirde cilt, daha fazla yağ salgılamaya başlayacağından ciltte siyah nokta, gözenek ve sivilce gibi oluşumlar meydana gelir. 
    

Her Cilt Tipi İçin Aynı Nemlendirici Kullanmak
    

Türk kadını, genellikle karma cilt tipine sahiptir. Karma cilde ise yoğun nemlendirici sürülmesi son derece yanlıştır. Karma, normal ve kuru cilt tiplerine uygun nemlendirici sürülmediği takdirde akne oluşumu meydana gelir. 
    

Sabun İle Cilt Temizliği Yapmak 
    

Türk kadınları, sabun ile cilt temizliği yapmayı çok sever. Ancak sabun, alkali içerdiğinden dolayı gözenekleri tıkayıcı etki yapar. 
    

Bol Su Tüketmek Yeterli
    

Cilt bakımında yaygın olan kanılardan biride bol su tüketmenin cildin nemsizliğini gidereceği yönündedir. Cilt sağlığı açısından bol su tüketmek çok önemli olsa da cilde bakım yapılmadığı takdirde su içmek ile cildin kuruluğu giderilemez. 
    

Aynı Ürünü Sabah ve Akşam Kullanmak
    

Türk kadını, birazda tasarruflu davranmak için sabah ve akşam aynı ürünü kullanmaktadır. Ancak gece ve gündüz kremleri cilde farklı etki eder. Gündüz kremleri, güneş ışınlarına ve dış faktörlere karşı koruyucu etki sağlarken, gece kremleri ise hücrelerin kendilerini yenilemesinde enerji sağlar. Gece kremleri, uyuduğumuz esnada ciltte çalışmasını sürdürdüğü gibi sabaha kadar cildin nem dengesini koruyucu etki yapar. 
    

Günde Bir Defa Temizlemek Yeterli
    

Cilde günde bir defa temizlik uygulamanın yeterli olduğu sanılsa da cilt, günde iki defa temizlenmelidir. Sabah kalkıldığı zaman ciltteki sebum ve kalıntıları temizlemek gerekir. Bu temizlik gündüz kreminin etkisini artırır. Akşam ise makyajın kesinlikle temizlenmesi gerektiği gibi gün boyu ciltte biriken kir ve tozlarda temizlenmelidir.  
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir