Cumartesi , Temmuz 21 2018

Türk Siyasetinin Bumerank Dönemleri


Türkiye, çok partili siyasi hayata geçmesinin ardından, tek parti döneminin iktidar partisi olan, Cumhuriyet Halk Partisinden, iktidarın Demokrat Partiye geçmesi ile darbe dönemleri ile tanışmıştır. İlk darbeye maruz kalan partide maalesef Demokrat Parti olmuştur. Sonrasında Türkiye de aynı senaryolar ile 5 kez darbeye maruz kalınmıştır.

27 Mayıs 1960 darbesi ile yıkılan Menderes Hükümeti 10 küsur yıllık iktidarın ardından Başbakan Adnan Menderesin asılmasıyla son buldu. Sebepler ne olursa olsun sonuç halkın oyları ile iktidara gelen bir parti ve yöneticileri önce tutuklandı ve sonrasında asıldılar.

27 Mayıs 1960 darbesinin ardında Türkiye yavaş yavaş normal sürecine dönmeye başladı. Askeri hükümetlerin ardından seçimler yapıldı ve sivil hükümetlerle Türkiye yoluna devam etmeye başladı. Bir dönem tek başına iktidarı elinde bulunduran Adalet Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi erken seçimlerin ardından oy kaybına uğrayarak tek başına iktidar olma şanslarını kaybettiler.

Türkiye 26. Hükümetle, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında, ilk kez 1961 yılında, Koalisyon Hükümeti ile tanıştı. Ama kısa süre sonra tek başına kurulan hükümetler aracılığı le Türkiye istikrarı yakaladı ve Devlet her alanda yatırım yapma fırsatı buldu.

4 Koalisyon denemesinin ardından, 3 kez darbe ve muhtıra girişiminin sonra, 4. Olarak, 12 Eylül 1980 darbesi ile koalisyon ve istikrarsız Türkiye dönemleri, sözde bir anda son buldu. Zaten plan ve işleyiş, 27 Mayıs 1960 darbesi ve sonrasındaki 3 darbe ve muhtırayla da aynı senaryoyu içeriyordu.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından Türkiye yine normalleşmeye doğru ilerlemiş ve ilk seçimler yapılmıştı. Seçimin galibi olan Anavatan Partisi, Türkiye’de uzun sürenin ardından yeniden tek başına iktidar olma şansı yakalamıştı. Türkiye’nin tek başına iktidar serüveni yaklaşık 10 yıl kadar sürmüştü. 1991 yılından itibaren Türkiye tekrar Koalisyon sürecine girdi ve ülke yine istikrarsızlık ortamına doğru bilinçli şekilde sürülmeye başlandı. Yalnız, bu sefer ki koalisyonlardan bir tanesi Cumhuriyet tarihini en başarılı grafiğini sergilemesine rağmen aynı senaryo ile ‘Kutuplaşan Türkiye’ bahanesi ile 5. Kez darbe girişimi sonucu, Koalisyon yıkılmış ve İktidar Partisin büyük ortağı olan Refah Partisi kapatılmış, Genel Başkanı ise ömür boyu siyasi yasakla getirilmişti. Türkiye, kısa geçiş döneminin ardından, 2002 yılında yapılan seçimle bu sefer, Ak Partiyi tek başına iktidara taşımış, ülke hızla normalleşmeye doğru gitmeye başladı.

3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından Türkiye 11 senenin ardından yeniden tek başına iktidar şansı yakalamıştı.

Aslında, kısaca bir özet yapıldığı zaman gördük ki, hep, aynı senaryo ve aynı kurgu ile yaklaşık 80 yıldır güzel ülkemiz üzerinde yapılan operasyonlar vesilesi ile bir şekilde istemedikleri siyasi partileri, hile ve darbe yolu ile siyaset arenasından her seferinde silmeye kalktılar.

Şimdi, Türkiye yaklaşık 10 yılı geçkin bir süredir tek başına iktidarda bulunan, Ak Parti tarafından yönetiliyor. Ama ülkemiz siyasetinin bumerang dönemleri incelendiğinde, tek başına iktidar dönemlerinin ardından, Koalisyon dönemleri, koalisyon dönemlerinin ardından ise 1961 den bu yana dillendirilen, aynı kurgu ve senaryo ile darbe dönemlerine geçilmiştir.

Tarih tekerrürden değil hatalardan ibarettir. Koalisyon özü itibarı ile kötü bir şey değildir. Fakat Ülke yönetme arzusu ile bir birliktelik oluşturmak için bir araya gelen siyasi partiler, kendi menfaatlerini ülke menfaatlerinin üstünde tutmaya başladıklarından ötürü, oluşan siyasi krizler, ülkeyi istikrarsızlığa sürüklediğinden, bu olayları fırsat bilen uluslararası güçler, Türkiye’de darbe planlamışlar ve başarılı olmuşlardır.

Öncelikli amaç, yıpratılan güçlü iktidarlar, sonrasında kurulan koalisyonlarla çalıştırılamayan sistem, hemen arkasından ise ekonomik ve sosyal istikrarsızlık, Türkiye’yi darbelere taşıyan başlıca planın unsurları olarak her dönem tarihe geçmiştir.

Eğer, Türkiye gündemi böyle giderse, sanırım 3. Nesil’inde darbelerle tanışması an meselesi olacaktır. Çünkü bir takım çevreler bunu büyük iştah ve arzu ile beklemektedirler. Türkiye Siyaset Tarihini kronolojik olarak okuduğumuzda, tek başına iktidarların ortalama ömrü 10 sene gitmiştir. Ardından bu hükümetler darbelere maruz kalmışlar ve sonrasında kurulan koalisyon hükümetleri de ortalama 10 sene sürmüş, onlarda darbelere maruz kalmışlardır.

 

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir