Pazartesi , Haziran 25 2018

Türkçe, Vatan Toprağının Narin Sesi


Son zamanlarda şehirlerimiz, sokaklarımız ve evlerimiz Türkçe’nin narin sesinden uzak kaldı. Şehirlerimizdeki tabelalara bakıyoruz %90 civarı yabancı isim. Dilimizden çıkan kelimelerin çoğunluğu yabancı kökenli kelimelerden oluşuyor. Ürettiğimiz ürünlerin çoğuna yabancı kökenli kelimelerden oluşan isimler veriyoruz. Güzel Türkçemizi katletsek de hiç vicdan azabı duymuyoruz. 
    

İstanbul Küçükçekmece’de ülkemizin en büyük kültür-sanat merkezi açıldı. Dışarıdan bakıldığı zaman Türk vatandaşı olarak gurur duyabileceğimiz çok devasa bir yapı. Ama ismine bakıldığı zaman güzel Türkçemiz ile hiçbir alakası yoktur. Arenamega! İnsan, yedi tepesi ile insanı büyüleyen güzel İstanbul’umuzda bu ismi duyunca kendisini İstanbul’da değil de Londra’da ya da Paris’te hissediyor. 
    

Ülkemizde yaşayan ve kendisini Türk hisseden herkesin, en başta gelecek nesillere örnek olması açısından Türkçemize sahip çıkması gerekir. Türkçemizde hatıralarımızı uyandıracak, bizlerde güzel çağrışımlar yaptıracak öylesine güzel ve hoş isimler vardır ki insanı mest eder. Örneğin ‘Şiir Çiçekçilik’ yerine ‘Poem flowers’ ismini koymanın ne cazibesi olduğunu anlamış değilim. Türkçemizi, insanlığı kasıp kavuran kapitalizme feda ettiğimizin kimse farkında değil. 
    

Türkçemizin katledilişi karşısında ıstırap çeken gönüller oldukça, bu gönüller, Türkçemize sahip çıkmak için gayret ettikçe Türkçemiz bir gün hak ettiği yere kavuşacaktır.            
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir