Salı , Haziran 19 2018

Türkiye Cumhuriyeti’nde Bir İlk! Diyanet İşleri’ne Kadın Başkan Yardımcısı Atandı


Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilke imza atıldı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına ilk kez bir kadın atandığını Başbakan Yardımcısı aynı zamanda da Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıkladı. 

Türkiye Cumhuriyeti ve Diyanet İşleri tarihinde bir ilk gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Diyanet işleri Başkan Yardımcılığına ilk kez bir kadının getirildiğini duyurdu.

DİYANET İŞLERİNDE İLK KADIN BAŞKAN YARDIMCISI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına Huriye Martı isimli hanımefendinin getirildiğini duyurarak Martı’nın vekaleten atanma kararını imzaladıklarını ve Pazartesi günü göreve başlayacağını açıkladı. Diğer yandan açıklamalarına devam eden Bozdağ, tüm illerde en az bir tanesinde dahi olsa İl Müftü Yardımcılarından en az bir tanesinin kadın olacağını da duyurdu. 

HURİYE MARTI KİMDİR?

Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına getirilen Huriye Martı, 1974 Ankara doğumludur. Konya İmam Hatip Lisesi’nde lise eğitimini tamamlayan Martı, Konya Selçuk Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesinden mezun olmuştur. Huriye Martı, Selçuk Üniversitesi’nde 1998 yılında tezini, 2005 yılında da doktorasını tamamlamıştır. 1999-2000 yılları arasında Amman’da Şuayb el-Arnaud tahkik ve tahric merkezinde eğitim alan Martı, 2012 yılında Doçent olmuştur. 2014 yılında Diyanet İşleri Bakanlığı’na Müşavir olarak atanan Martı, evli ev 3 çocuk annesidir. Huriye Martı’nın 20 Kasım 2017 Pazartesi günü Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı’na getirilerek ilk kadın Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olarak görevine başlayacağı duyuruldu.
 

About

Check Also

Bekir İrtegün’den Olay Yaratan FETÖ İtirafı: Emre Belözoğlu’nun Evinde Toplandık

FETÖ soruşturması kapsamında eski futbolcular hakkında hazırlanan iddianamede futbolcu Bekir İrtegün, FETÖ toplantılarına Gaziantepspor da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir