Cuma , Haziran 22 2018

Türkiye Enerji ve Maden Arayışında Önemli Girişimlerde Bulunacak


Ülkemiz enerji ve maden alanında önemli girişimlerde bulunmaya hazırlanıyor. Bor madeni için ülkemizde yeni bir tesis kurulmasına karar verilirken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de mayından arındıran alanlarda petrol araması yapılacak. TANAP’ın resmi olarak açılışının ise Haziran-Temmuz aylarında yapılması planlanıyor. İstanbul’da yapılan 1. Türkiye Enerji ve maden Forumu’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, şu açıklamalarda bulundu: 

“Ülkemizin yer aldığı coğrafya hidrokarbon rezervlerinin 3’te 2’sini barındırmaktadır. Sınır hatlarındaki mayınlı alanların temizlenmesi ile birlikte yapılan sondaj çalışmalarında çok ilginç gelişmeler yaşanabilir. Bu açıdan Doğu Akdeniz büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden Kıbrıs’ta tek taraflı sondaj çalışmalarına ülkemiz tarafından izin verilmesi mümkün değildir. Biz mevcut işbirliğimizi arttırma taraftarıyız. Ülkemiz pazar açısından güzergah çeşitliliğiyle rakipsizdir. Ülkemizin liderliğindeki TANAP ise takdir toplayan bir projedir.” 

Bor madeni hususunda son zamanlarda önemli gelişmeler olduğunu belirten Berat Albayrak, “2018 yılı içerisinde önemli hamlelerimiz olacak. Bor madeni konusunda çalışacak ekibimiz dünyada yetkin çok iyi bir ekiptir. Bu ekibimiz ile birlikte 2018 yılı içerisinde stratejik ve önemli bir iki tesisle alakalı temel atma süreci yürütülecek. Bu proje çerçevesinde ülkemizin, yerli ve milli işbirliği sayesinde 2018 yılı içerisinde ses getirecek çalışmalarımız olacak.” dedi. 

Sismik araştırmalar ve jeokimya-jeofizik haritaları hakkında da açıklamalarda bulunan Berat Albayrak, “Devreye soktuğumuz Oruç Reis gemisinin, Barbaros Hayrettin Paşa gibi yalnızca sismik araştırma hususunda faaliyeti mevcut değil, bu gemimiz madencilik sahasında da araştırma yapabilmek kabiliyetine sahip. Bu açıdan Oruç Reis, üst düzey bir gemidir. Ülkemizin jeokimya haritasının tümü çıkarılıyor. Jeofizik haritası da çıkarılmak üzere. Bütün bunların ardından başvuru yaparak izin alan firmalar, faaliyet için kazmayı vuruyor. Önümüzdeki süreçte kurumsal gruplarımızın da sektöre girmesi ile birlikte 1 milyon metre, 2018 yılı içerisinde 2 milyon metre, 2019 yılı içerisinde 3 milyon metre, ilerleyen yıllarda 5-6 milyon metre sondaj yaparak daha fazla ve çeşitli madenlere ulaşacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir