Cuma , Haziran 22 2018

Türkiye’de Diş Fırçasız Ev Sayısı Yüzde 50


Ağız ve Diş Sağlığı hususunda ülkemiz, gelişmiş ülke standartlarına ulaşamadı. 20-26 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası münasebetiyle açıklamalarda bulunan Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Diş Hekimi Aslı Tapan, ülkemiz ile ilgili ağız ve diş sağlığı istatistikleri hakkında iç karartan bilgiler paylaştı.

Ülkemizdeki evlerin %50’sinde diş fırçası bulunmadığını belirten Aslı Tapan, “Ülkemizde her 10 kişiden 9’u ağız ve diş sağlığı açısından problem yaşamaktadır. 65 yaş üstü insanların ağız ve diş sağlığı incelendiği zaman %50’sinin tüm dişleri eksiktir. Ayrıca vatandaşlarımız yılda bir kez dahi olsa diş fırçasını değiştirmemektedir.” dedi.

Çürük Oranı Gençlerde Daha Fazla

14-17 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan ağız ve diş sağlığı incelemesinde çürük oranının yüksekliğine vurgu yapan Diş Hekimi Aslı Tapan, “6’şar aylık sürelerle diş hekimine gidilmesini tavsiye ediyoruz. En azından senede bir kez de olsa hastalarımızın ağız ve diş sağlığını kontrol etmek istiyoruz. Ağız ve diş sağlığı, tüm vücut sağlığını ilgilendirmektedir. Bu bilincin hastalarımıza aşılanması gerekir. Bu nedenle de vatandaşlarımız, en azından senede bir kez ağız ve diş sağlığı kontrolünden geçmelidir.” şeklinde konuştu.

İnsanlar, Diş kaybedildikten Sonra Diş Hekimine Geliyor

Şeker hastalığının ilerlemesinin önemli sebeplerinden birinin diş eti hastalıkları olduğuna dikkat çeken Dt. Tapan, “Ağız ve diş sağlığında yaşanan sorunlar, solunum yolları rahatsızlıklarına neden olurken mide rahatsızlıklarının artmasına yol açıyor. Ağız içerisindeki kötü dolgular ile kötü restorasyonlar, mikrobiyal yuvalanmalara yol açabiliyor. Ayrıca diş hekimine başvuru yapanlar incelendiği zaman genelinin eksik diş nedeniyle müracaat ettiği görülüyor. Bu da sorun büyüdükten sonra diş hekimine gidildiğini gösteriyor. Vatandaşlarımıza ağız ve diş sağlığının önemi iyice kavratılmalıdır. Ara yüz fırçaları, diş ipleri, ağız gargaraları gibi ürünlerin de kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

Batı ülkelerindeki insanlar, diş hekimine yılda 5 kez giderken biz de bu oran sadece 0,9’dur. Diş sağlığı için günlük fırçalama sayısı, fırçalamanın süresi ve etkinliği büyük önem arz eder. Diş fırçasındaki kıllar, diş eti çizgisi boyunca 45 derecelik açı ile yerleştirilmelidir. Diş fırçalarken yumuşak bir basınç ile yuvarlak daireler çizilmelidir. Diş fırçalama tekniği çocuk yaştan itibaren öğretilmelidir. Dişler fırçalanmadığı zaman ağız ve diş sağlığı zamanla kaybedilir. Sağlıksız ağızda ise yaralar, diş çürükleri, diş eti hastalıkları meydana gelir. Ayrıca dişlerin beyaz olması sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Diş ipi, dişlerin arasında kalan besin artıklarının temizlenmesi için önemlidir. Ağız ve diş sağlığı bir bütün olarak düşünülmelidir.

Ağız ve diş sağlığında doğru beslenmekte çok önemlidir. Kalsiyum ve C vitamini açısından zengin besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Süt, peynir ve yoğurt çocukluk çağından itibaren düzenli olarak tüketilmelidir. Portakal, kavun, brokoli ve ıspanak, C vitamini açısından zengindir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir