Pazar , Ağustos 5 2018

Türkiye’de Tek Olan Cihazı Çalan Hırsızlara Doktordan Çağrı


Türkiye’de Sadece bir tane bulunan ve meme başı akıntısı konusunda mamografi, ultrason ve MR’a göre çok daha net sonuçlar veren cihaz Geçtiğimiz günlerde çalındı.  Türkiye’yi şaşkına uğratan Hırsızlık olayının ardından otomobili ile birlikte cihazı çalınan Prof. Dr. Ömer Bender, hırsızlara Seslendi.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bender, Çalınan cihazın kendi otomobilinden çok daha önemli olduğuna dikkat çekerek pazartesi günü 2 hastası ile randevusu olduğunu ve o cihaz olmadan çok zorlanacağını dile getirdi.  hırsızların aracı çalmasının da bir sorun olmadığını söyleyen doktor,  araç içerisinde bulunan cihaz ve bilgisayar çantasını kendisine ulaştırmaları istedi.  O cihazın bugüne kadar 1500 hastada kullanıldığına dikkat çeken doktor,  bu cihaz sayesinde hiç bir şekilde teşhis konulamayan 60 civarında hasta da çok erken evre meme kanseri yakaladığını Bu nedenle Bu cihazın oldukça önemli olduğunu vurguladı.

AMELİYATSIZ TEDAVİ İLE SES GETİRMİŞTİ

Prof. Dr. Ömer Bender’in 6 yıl önce Türkiye’de geliştirdiği Duktoskopi yöntemi sayesinde Dünyada sadece ameliyatsız tedavi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlanmıştır. Bender O tarihte yaptığı açıklamasında, “Duktoskopi, meme süt kanallarının içine 0.5 ve 1.3 milimetre arasında değişen çaplardaki optik sistemlerle girilerek, süt kanallarının içinin görüntülenmesini sağlayan bir endoskopik inceleme yöntemidir. Duktoskopi, akıntının olduğu kanalın genişletilerek kanal içine mikro endoskop yerleştirilmesiyle uygulanıyor. Endeskopun ucundaki kamera yardımıyla kanal içindeki hastalık gözle görülebiliyor. Bu yöntem sayesinde çok ince çaplı süt kanallarının içi görülerek yapısı kontrol edilebiliyor, işlem sırasında süt kanalının içi yıkanarak yıkama sıvısında kanser hücresi olup olmadığı araştırılabiliyor. Ayrıca görüntüleme sırasında şüpheli lezyonlardan parça alınarak hastalığa tam olarak tanı konulması da mümkün. Duktoskopi yöntemiyle, süt kanallarının genişlemesi ve iltihaplanması, süt kanallarındaki iyi huylu tümörler, süt kanallarının kirlenmesi ve meme kanseri hastalıkların önceden saptanabiliyor. ”  ifadelerini kullanmıştı.

About admin

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir