• BIST116.432
 • Altın165,848
 • Dolar3,9317
 • Euro4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 9 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Türklerin Okçuluk Kültürü Dünya Geneline Yaygınlaşıyor

Yunus Emre Enstitüsü ve Okçular Vakfının ortaklaşa yürüttüğü proje ile 16 ülkeden toplam 40 sporcuya ülkelerinde okçuluk sporu eğitimi vermeleri maksadıyla eğitim veriliyor.
Türklerin Okçuluk Kültürü Dünya Geneline Yaygınlaşıyor
Türklerin Okçuluk Kültürü Dünya Geneline Yaygınlaşıyor Türklerin Okçuluk Kültürü Dünya Geneline Yaygınlaşıyor Türklerin Okçuluk Kültürü Dünya Geneline Yaygınlaşıyor

Yunus Emre Enstitüsü ve Okçular Vakfının ortaklaşa yürüttüğü proje ile 16 ülkeden toplam 40 sporcuya ülkelerinde okçuluk sporu eğitimi vermeleri maksadıyla eğitim veriliyor. 
    

Almanya, Filistin, Fas, İran, Japonya, Bosna-Hersek, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Katar, Mısır, Polonya, Lübnan, Malezya, Ürdün, Sudan ve Sırbistan'dan ülkemize gelen 40 genç sporcuya, 'Kemankeş Projesi' çerçevesinde İstanbul Okçular Vakfı Spor ve Kültür Merkezinde geleneksel Türk okçuluğu eğitimi veriliyor. Okmeydanı'nda Fatih Sultan Mehmet'in talimatıyla kurulan ve yüzyıllardır vakıf kültürü sayesinde günümüze kadar hizmet vererek gelen Okçular Tekkesinin yer aldığı tesislerde geleneksel Türk okçuluğuna ilişkin her türlü teorik ve pratik bilgiler ile ilgili sporculara eğitim veriliyor. Okçuluk eğitimi alan sporcular, aynı zamanda Türk kültürünü, tarihi atmosfer içerisinde tanıma imkanını elde ediyor. 
    

AA muhabirine açıklamalarda bulunan 'Kemankeş Projesi' koordinatörü Mehmet Selim Özban, "Türk kültürünün yapıtaşlarından biride geleneksel okçuluktur. Bu proje ile hedefimiz geleneksel Türk okçuluğunu, kültürel ve sportif tüm nitelikleriyle dünyaya kavratarak ata sporumuza yeni sporcular yetiştirmektir. Kemankeş Projesi, dört aşamadan oluşmaktadır. Projemize, Uzak Doğu'dan Avrupa'ya, Balkanlardan Ortadoğu ve Afrika'ya kadar 16 ülkeden Yunus Emre Enstitülerine başvuru yapan genç sporcularımız, katılım hakkı elde etmiştir." dedi. 
    

Proje kapsamında eğitim alan Japon Okabe Seiichi, "Hiç dil kursuna gitmeden Tokyo'daki Türk arkadaşlarımdan Türkçe öğrendim. Türk ve Osmanlı kültürüne hayranım ve çok seviyorum. Bunun içinde Tokyo'da bulunan Yunus Emre Enstitüsüne gidiyorum. Geleneksel Türk okçuluğu ile ilgili projeyi öğrendiğim zamanda müracaat ettim. Şimdide Osmanlı okçuluğunu ve okçuluk kültürünü öğrendiğim için mutluyum. Japonların okçuluk kültürü olsa da Osmanlı okçuluk kültürü bir değişik. Osmanlı yayı kısa olduğundan dolayı kolay hareket yapılabiliyor. Japonlar ise uzun ve sabit ok kullanıyorlar. Tokyo'ya geri gittiğimde arkadaşlarıma mutlaka öğreteceğim." şeklinde konuştu.      
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler