Pazar , Temmuz 22 2018

Üç Aylar Arınma Vesilesidir


 

       Üç ayların kendilerine has bir tadı vardır ki, bu, onları yılın diğer aylarından ayırır. Her ayın güzelliğinin zâhirî duygularımızla hissedilip yaşanmasına karşılık, bu değerli zaman dilimi kalple ve bâtınî duygularla yaşanır. Bu aylarda gönül dünyalarına yönelen insanlar, iman ve izanlarından fışkıran ışıklarla eşyanın perde arkasını süze süze, duygularıyla, içinde ebedî bir ömür sürecekleri cennetlere uyanmış ve ulaşmış gibi olurlar. Onlar için bu aylardaki günler, geceler, hatta saatler ve dakikalar âdeta bir başka büyüyle gelir geçer; gelip geçerken de derecesine göre herkese mutlaka bir şeyler fısıldar. 

       Hicrî-kamerî aylardan olan ve dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir zaman dilimi olan; islam alemince de “üç aylar” olarak isimlendirilen: “Recep, Şaban ve Ramazan” ayları hakkında, Enes b. Malik (r.a) den rivayete göre Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimiz: “Recep Allah teâlâ’nın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır” buyurmuşlardır. 

Rabb’imizden Uyarı Ayları Bunlar

      Üç aylar, gönül dünyamıza bahar neşesi getiren, imanî heyecan ve ahlakî güzellikleri kuşanma konusunda yeniden derlenip toparlanma mevsimidir. Gelip geçici lezzetlere aldanan, fani pırıltılara kanan, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya dalan kimseler için bu aylar, Rabbimizden bir uyarı, bir hatırlatmadır. İntibaha gelmemize, gafletten uyanışımıza, silkinip kendimize gelmemize ve mağfiret olunmamıza vesiledir. 

      Üç aylara girince Efendimiz (s.a.v) “Ey Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diyerek dua ederdi. 

Regaib Gecesi Yapılan Dualar Geri Çevrilmez

      Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi Regaib kandilidir. Regaib, “pek çok ihsan” manasına gelen “ragibe” kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Cenab-ı Hak engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu isim verilmiştir. Efendimiz (s.a.v) beş gecede duaların reddedilmeyip kabul edildiğini ve bunlardan birisinin de Recep ayının ilk gecesi olduğunu buyuruyor. Regaib kandilinde yapılan duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini müjdeliyor. 

     Şu mübarek günler hatırına Allah’ım, kardeş kardeşe düşmesin. Kanamasın bir âdemoğlunun burnu, acısı düşmesin bir anacığın ciğerine.. Tek rehberimiz Efendimiz(s.a.v)’ in yolumuza tuttuğu ışıkla algılayalım hayatı. Amin. 

Regaib kandilimiz kutlu olsun.

About Nilüfer YILMAZ

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir