Cumartesi , Ağustos 4 2018

Ucuz Et, BİM ve A 101'de Satılacak! Peki, Neden Bu İki Market?


Ucuz etin BİM ve A101’de satışıyla ilgili bizzat Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba açıklama yaptı.
    

Et ve Süt Kurumu, kıymanın kilosunun 29 liradan, kuşbaşının kilosunun 31 liradan satılması için başvuru yapan 8 firma içinden, “A101” ve “BİM” firmaları ile sözleşme imzaladığını bildirdi. Ucuz et satışı için “A101” ve “BİM” firmalarıyla anlaşılmasıyla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba açıklama yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ucuz et satışıyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Buradaki amaç et satışından daha çok sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmektir. Ucuz et satışı üzerinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız önemle duruyorlar. Şahsıma verilen ilk talimat, ‘Benim dar gelirli vatandaşlarımın et yemesini lütfen kolaylaştırın’ oldu. Buradaki amaç dar gelirli vatandaşın et tüketmesidir. Ucuz et, bugün tükendiyse yarın tekrar gelecektir. Biz, yola 80 milyona et satacağız iddiasıyla çıkmadık. 

Kasaplar mağdur Olacak mı?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, bu husus ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizde 50 bin kasap olduğunu düşünelim. Biz, bu kasapların hepsinde kontrolü sağlamak zorundayız. İki market zincirini kontrol etmekle 50 bin kasabı kontrol etmek bir değil. Kafa karıştıran bir diğer husus ise diğer market zincirlerine neden verilmediği ile ilgili. Biz, şartnameyi hazırlayarak ihale yaptık. Şartnamedeki maddelerden biride 81 ilde şubesi olan market zincirleri ihaleye girebilir. Hukuk devletinde yaşıyoruz. CarrfourSA’nın ceosu, bizzat bana, ‘Şartlarımız uymadığından dolayı girmedik.’ dedi. Ayrıca ‘Devamı olacağını düşünmüyorum.’ eleştirisinde de bulundu. Kendisine teşekkür ediyorum. Mert bir şekilde şartlarının uymadığını söyleyerek ihaleye girmedi. Ancak şartları uymadığı halde girenlerde oldu. Şimdi ihalenin şartları uymayan bir firmada kaldığını düşünelim. 1500 şubesi olsa da 81 ilde olmayınca bir anlam ifade etmiyor. Çünkü İstanbul halkı ucuz et yerken, Şırnak’ta şubesi olmadığı için Şırnak halkı ucuz eti tüketemeyecek. Bu durumda Şırnak halkına nasıl bir açıklama yapacağız? Kusura bakmayın. İhaleyi kazanan firmanın ilinizde şubesi yok mu diyeceğiz. Böyle bir şey mümkün olmadığı için şartnameye 81 ilde şubesi olacak maddesi konuldu. Dedikoduların olması çok doğal. Et fiyatları, diğer marketlerde de düşüş gösterdi.”      
    
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir