Salı , Temmuz 17 2018

UEFA Avrupa Ligindeki Rakiplerimiz ve Tur Şansları


Beşiktaş Liverpool ve Trabzonspor Napoli…

UEFA Avrupa Liginde 2. Turdaki Rakiplerimiz belli oldu. Beşiktaş, İngiliz devi Liverpool ile eşleşirken, Trabzonspor ise İtalya’nın Napoli takımı ile eşleşti.

Her iki temsilcimize de herkesin hem fikir olduğu üzere zorlu rakipler çıktı. Şimdi rakiplerimizin öne çıkan özellikleri ve tur şansımızı kısaca değerlendirmeye çalışayım.

BEŞİKTAŞ’TA HESAPLAŞMA ZAMANI: LİVERPOOL

Beşiktaş’ın 8-0’lık skorla Şampiyonlar ligi tarihinin en farklı yenilgisini aldığı rakibi Liverpool, 8 yıl sonra yine karşımıza çıktı. Bu kura, taraftar ve futbolcularda ekstra bir motivasyon oluşturmuş durumda. Bu yıl Beşiktaş’ın eşleştiği 3. İngiliz ekibi olması da farklı bir ayrıntı.

Beşiktaş’ın 8-0’lık skorun alındığı gündeki durumunda olmadığı herkesçe ortak fikir. Tabi Liverpool’un da o dönemki futbolundan eser yok. Geçen yıl liglerinde Şampiyonluğu Demba Ba, ellerinden çekip City’nin kucağına vermişti. Halen de o maçın etkisinden çıkabilmiş değiller. Forvetteki iki yıldızından Suarez, Barcelona’ya gitti, Sturridge ise halen sakat ve sakatlığının etkilerini oynayacağımız maçlarda da göreceğiz. Emektar Gerrard ise sözleşme uzatacak mı belli değil. Sahadaki oyunları ise yüksek fizik güçlerine rağmen mücadeleden uzak görünüyor. Brendan Rodgers’ın suyu ısınmakta ve Suarez’in yerine alınan yıldız Balotelli’den bir türlü randıman alamıyor. Şu an için Liverpool kötü durumda fakat Şubat ortasına kadar iki yıldız transferi ile yine çok tehlikeli bir takım haline gelebilir.

Beşiktaş’ın şu anki durumu ise tam tersi. Takım oyunu oturmuş durumda. Arsenal ve Tottenham maçlarında ortaya konulan performans ortada. Sakatlık problemi, şu defans tarafındaki sağ bek ve stoper sorunu çözülebilir ve bu takım ruhu devam ederse Liverpool karşısında işler oldukça kolaylaşır. Bu eşleşme için şunu da söyleyebilirim ki; Beşiktaş-Liverpool maçları Beşiktaş için seviye atlama maçları olacaktır. Çünkü bu tur geçildiği anda stres daha da azalacak ve özellikle genç oyuncuların tecrübe ve güveni %25 oranında daha da artacaktır.

FIRTINA ESMEK İSTİYOR: NAPOLİ

Trabzonspor’un rakibi Napoli ise yine talihsiz bir kura çekimi olarak karşımıza çıkmakta. Takımın başında kurt hoca Benitez, yıldız oyuncular Higuain, Callejon ve Hamsik önderliğinde güçlü bir takım. Ligde şu anki durumları aynı Liverpool gibi. Başkanları, ara dönemde Benitez’in işine son verebilir. Trabzonspor’un Halilhodzic döneminde yaşadığı olumsuz durumları aynı onlar da yaşıyor. Fakat kadro kaliteleri ve potansiyelleri, halen çok tehlikeli bir takım olduklarını görünür kılıyor.

Trabzonspor’da ise Ersun Yanal’ın yavaş yavaş takımı tanımaya başlaması ve ara dönemde takımla daha fazla çalışacak olması, Fırtına için olumu etki yaratacaktır. Her iki takımda da şu an için işler tam olarak yolunda değil fakat Şubat ortasında neler olacağını bilemeyiz. Bu nedenle şansların %50’ye 50 olduğunu düşünüyorum.

Her iki temsilcimizin de rakipleri düşünüldüğünde bugünkü konjonktüre göre yorum yapıp kesin iddialar sunmanın hatalı olacağını düşünüyorum. Eğer iki takımımız da maçlarını haftaya oynayacak olsalardı, kesin bir yanıt verebilirdik. Bu nedenle ara dönemin tur şansını belirleme açısından kritik bir önemi vardır.

Bakalım takımlarımız aynı performanslarını devam ettirecekler mi? Ya da düşüş yaşayacaklar mı? Hep birlikte göreceğiz.

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir