• BIST110.268
 • Altın174,389
 • Dolar4,0938
 • Euro4,9967
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Ülke Olarak Mutlu Değiliz

Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı araştırmaya göre ülkemizdeki mutlu insanların oranı gittikçe düşüyor. Ülkemizde 2016 yılında %61,3 olan mutlu insanların oranı 2017 yılında %58'e geriledi. Niçin mutsuz bir yaşam sürüyoruz?
Ülke Olarak Mutlu Değiliz
Ülke Olarak Mutlu Değiliz Ülke Olarak Mutlu Değiliz Ülke Olarak Mutlu Değiliz

Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı araştırmaya göre ülkemizdeki mutlu insanların oranı gittikçe düşüyor. Ülkemizde 2016 yılında %61,3 olan mutlu insanların oranı 2017 yılında %58'e geriledi. Niçin mutsuz bir yaşam sürüyoruz? Mutluluğun tek başına dış faktörlerle alakalı olmadığını söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzman Psikiyatrist Selin Pekşen, "İnsanın, mutsuzluğuna çözüm üretebilmesi için sorun çözme kabiliyetini, sorunlarıyla mücadele tavrını ve yaşama karşı olan pozitif bakışını her zaman korumalıdır." dedi. 
    

Mutluluğun sadece bizimle ilgili bir duygu olup olmadığı hakkında görüşlerini paylaşan Psikiyatrist Selin Pekşen, "İnsanların yaşamına bireysel sorunlarının yanı sıra toplumsal sorunlarda yön vermektedir. Mutlu olmak sadece dış faktörlerle alakalı bir durum değildir. Mutlu olmak için sorunlarla mücadele etmek ve bu mücadeleyi verirken de pozitif bakış açısını kaybetmemek gerekir." ifadelerine yer verdi. 
    

Pozitif Duygular, Harekete Geçirilmeli
    

Uzman Psikiyatrist Selin Pekşen, "İnsanların tüm davranışları mutluluk duygusunu hissedebilmek içindir. İnsanları strese sokan ve yaşama karşı pozitif bakış açılarını kaybederek mutsuz olmalarını sağlayan temel faktörler ise aile içi ilişkiler, finansal ve sağlık sorunları ile çalışma koşullarıdır. Örneğin iş yaşamı ile ilgili sorunları olan bir insan, bunu tüm yaşantısına aksettirirse kendisini iyi hissedecek davranışları sürekli erteler. Bu da insanların mutsuz olmasına yol açar. Mutlu olmak; düşünce-duygu ve davranış örüntüsüyle alakalıdır. Yaşanılan sorunlara pozitif ya da negatif bakış açısı yaşamın istikametini belirler. Ayrıca mutlu olmak, ihtiyaç ve isteklerin karşılanmasıyla da yakından alakalıdır. İnsanlar, çok zor süreçlerden geçtiği zamanlarda dahi kendilerini iyi hissettirecek aktiviteler yapmalıdır." şeklinde konuştu. 
    

Mutluluk ya da Depresyon
    

Günümüzde insanların mutsuz olmasına yol açan en önemli etkenin depresyon olduğuna değinen Psikiyatrist Selin Pekşen, "Mutsuz olmamızı sağlayan duygularla uzun süre başa çıkamadığımız zaman önce depresif bir ruh haline, devam eden süreçte de depresyona gireriz. Bu nedenle ruh sağlığımızı korumada pozitif bir bakış açısına sahip olmamız çok önemlidir." şeklinde açıklamalarda bulundu. 
    

Kendilerini sürekli mutsuz hisseden insanların ise ruh sağlığı uzmanına müracaat etmesi öneriliyor.        
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler