Cuma , Haziran 22 2018

Ülkemizde Yayılan Obezite Halk Sağlığını Tehdit Ediyor


Ülkemizde hazır ve dondurulmuş gıdaların tüketimi arttıkça obezite de yayılıyor. Mide küçültme ameliyatı olarak kilo vermek isteyen kişi sayısında ise önemli bir artış var. 
    

Obezite rahatsızlığının birçok sağlık sorununa yol açtığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, “Kişi, obezite olup olmadığını vücut kitle endeksinden öğrenebilir. İdeal vücut kitle endeksi 24-25 aralığındadır. Vücut kitle endeksi 30’u geçtiği takdirde şişman olarak kabul edilir. 35’in üzeri ise fiziki şişmanlık, 40’ın üzeri ise morbid obezite (ölümcül obezite) olarak adlandırılır. Vücut kitle endeksinin 50’nin üzerinde olduğu durumlar ise süper morbid obezitedir. Süper morbid obezite ciddi sağlık sorunlarına yol açar.” dedi. 
    

Ameliyatların %90”ı Mide Küçültme
    

Son yıllarda en fazla tercih edilen ameliyatın ‘tüp mide’ ameliyatı olduğuna değinen Prof. Dr. Mihmanlı, “Tüp mide ameliyatında midenin %90-95’lik kısmı çıkartılır. Hastaya ise kısıtlayıcı bir mide hacmi bırakılır. Bu ameliyattan sonra 50-60 gr yemek yediği zaman hastaya doygunluk hissi gelir. Hasta, bu yöntemle ortalama bir yıl içerisinde vücut ağırlığının %50-60’lık kısmını kaybediyor. Böylelikle hasta, kendisini daha sağlıklı hissettiğinden dolayı mutlu ve dinamik bir şekilde yaşamını sürdürüyor. Obezite rahatsızlığında en ciddi sağlı problemleri ise diz ağrıları, şeker hastalığı ve tansiyondur. Ayrıca obezite, ciddi bir ekonomik kayba neden oluyor. Ülkemizde mide küçültme ameliyatları %90 seviyelerine ulaştı.” şeklinde konuştu. 
    

Obeziteyi, Halk Sağlığı Problemi Olarak Görmek Gerekir
    

Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, “Obezite gibi halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bir rahatsızlıkla mücadele etmek için ülkemizdeki mahallelerin hepsine park ve yürüyüş alanları yapılması mecburidir. Ayrıca dengeli beslenmekte çok önemlidir. Obeziteyi, bir halk sağlığı sorunu olarak görmek gerekir. Obezite, kesinlikle bir estetik problem olarak görülmemeli ciddi bir sağlık sorunu olarak algılanmalıdır. Televizyon, basın kuruluşları ile okullar, obezite hakkında bilgilendirilmelidir. Eğitim ve kamu spotlarına ciddi yatırım yapılarak halk bilinçlendirilmelidir. Çöp gıda olarak adlandırılan gıdaların satışına yasak getirilmelidir. Bu tür gıdalara, sigara muamelesi yapılmalıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.             
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir