• BIST117.216
 • Altın165,687
 • Dolar3,9176
 • Euro4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

UMED: Sosyal Medya Üzerinden Algı Operasyonu Gerçekleştiriliyor

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Başkanı Aslan Değirmenci, "Sosyal medyada sahte hesaplar açılarak gerçekleştirilen algı operasyonları ile psikolojik harp hedeflenmektedir.
UMED: Sosyal Medya Üzerinden Algı Operasyonu Gerçekleştiriliyor
UMED: Sosyal Medya Üzerinden Algı Operasyonu Gerçekleştiriliyor UMED: Sosyal Medya Üzerinden Algı Operasyonu Gerçekleştiriliyor UMED: Sosyal Medya Üzerinden Algı Operasyonu Gerçekleştiriliyor

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Başkanı Aslan Değirmenci, "Sosyal medyada sahte hesaplar açılarak gerçekleştirilen algı operasyonları ile psikolojik harp hedeflenmektedir. Vatandaşlarımız, bu algı operasyonlarına karşı dikkatli davranarak sosyal medyada birlik ve beraberliği bozacak paylaşımlar yapmaktan kaçınmalıdır." dedi. 
    

Sosyal medya ortamında bilgi kirliliği oluşturacak paylaşımlar yapmanın suç olduğuna değinen Değirmenci, "İfade ve düşünce özgürlüğünün sınırsız olması sorumsuz olma anlamını taşımaz. İfade ve düşünce özgürlüğü, terör örgütleri tarafından PR'ının yapılmasını kapsamaz. İllegal örgütler, medya organlarını kullanarak güçlerini kanıtlayamayacağı gibi moral ve üstünlük elde etmek içinde bu organları kullanamaz." ifadelerine yer verdi. 
    

Tuzağa Gelmemeli
    

UMED Başkanı Aslan Değirmenci, açıklamalarına şu şekilde devam etti:
    

"Medya organları, ırkçılık, kin ve nefret söylemlerine karşı kendilerini koruyacak önlemleri almalıdır. Medya organları tarafından mezhepçi, kışkırtıcı, ırkçı, kin ve nefret içerikli söylemler yerine sağduyu ön plana çıkarılarak birleştirici bir üslup kullanılmalıdır. Medya organlarının kaçınması gereken en önemli hususlar arasında yalan bilgi üretmek, yalan bilginin başka bir yalan bilgi ile harmanlanması, bilginin eksik verilmesi ve doğru bilginin içeriğine çarpıtıcı bilgiler eklenerek bilgi kirliliği oluşturulması yer almaktadır. Ülkemizi zaafa uğratmanın, kamudaki otoriteyi zayıflatmanın, kardeş kavgasını başlatmanın, en zayıf anlarında kendilerini mağdurmuş gibi göstererek illegal hedeflerine ulaşmanın peşinde olan terör örgütleri, sosyal medya kullanıcılarını tuzaklarına düşürerek illegal hedeflerine hizmet ettirmeye çalışmaktadır. Sosyal medya kullanıcıları, bu tuzağa kesinlikle gelmemelidir. 

Medya organları, dezenformasyona uğramış bilgileri kitlelere sunmalıdır. Sosyal medya kullanıcıları ise birlik ve berberliğin bozulmasına yol açacak paylaşımlardan uzak durmalıdır. Doğrulanmayan bilgi ve fotoğraflar, illegal örgütlere hizmet edeceğinden bu tür bilgi ve fotoğrafların paylaşımı kesinlikle yapılmamalıdır."         
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler