Cumartesi , Ağustos 4 2018

Ümit Özdağ: ABD, Ortadoğu'da Sonu Olmayan Süreci Tetikliyor


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, ABD tarafından İsrail Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınma kararının alınması Ortadoğu bölgesinde sonu olmayan bir sürecin tetikleyicisi olacağını ifade etti. 
    

Kudüs ile ilgili gelişmenin ardından oluşan jeopolitik ortam ve Türkiye’nin çevresinde yer alan bazı aktörlere dair endişeleri olduğuna değinen Özdağ, “Türkiye, her an ürkütücü bir senaryo ile karşı karşıya kalabilir. Türkiye’nin karşısında bulunan İsrail, Rum kesimi, Yunanistan, Ermenistan, Suudlar, Mısır ve PKK terör örgütünün içinde bulunduğu planlı, herhangi bir kriz esnasında oluşabilecek, daha biz ne olduğunu anlamadan oldubittiye getirilerek ciddi kayıplar yaşayacağımız gelişmeler yaşanabilir. Böyle bir risk ile her an karşı karşıyayız. Doğu Akdeniz’de oluşan güç dengesi maalesef ülkemizin aleyhinedir. AKP tarafından izlenen yanlış dış politikalar neticesinde bölgede ülkemize karşı adı daha tam konmayan askeri, siyasi, ekonomik bir bloklaşma mevcut ve bu bloklaşma karşısında ülkemiz yalnız ve hazırlıksızdır. Hatta habersizde olabilir.” şeklinde konuştu. 
    

İsrail, Rum Kesimi ve Yunan liderlerinin, son yıllarda gereğinden fazla bir araya geldiği gibi ortak tatbikatta yaptıklarına değinen Özdağ, “Bölge, bir takım önemli gelişmelere gebedir. Ülkemizin çok uyanık olması gerekir. Yunanistan, Rum Kesimi ve Mısır arasında temaslar var. Ermenistan ise protokollerden çekilme tehdidinde bulunuyor. PKK terör örgütü de bu devletlerin hepsiyle işbirliği içerisindedir. Ege ve Akdeniz bölgesinde yaşanacak herhangi bir askeri gerilim esnasında kendimizi kurtlarla çevrilmiş bir ortamda bulabiliriz. ABD’de bulunan düşünce kuruluşu Rand Corporation tarafından ‘Türk ve Amerikan orduları arasında çatışma olması imkan dışı değildir.’ şeklinde rapor yayınlandı. Türkiye böyle bir süreçten geçerken Doğu Akdeniz bölgesinde meydana gelen gelişmeler üzerinde ciddiyetle durmalıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.       
 

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir