Pazartesi , Temmuz 23 2018

Üniversite E- Kayıt'ta Düzenleme Yapıldı


Üniversitelere e-kayıt işlemleri bugün başladı. 110 devlet üniversitesinde 11 bin 851 program ile 16 vakıf üniversitesindeki 2 bin 80 programa kayıt yaptırılabilecek. 

Elektroink kayıt üzerinden geçen yıl 407 bin 946 öğrenci kayıt yaptırmış ve yaklaşık 200 milyon lira tasarruf sağlanmıştı. bu yıl e-kayıt işlemlerine ilginini dahada artacağı düşünülyor. E-devlet kapısı üzerinden yapılacak olan elektronik kayıt işlemlerinini öğrenciler şifrelerini girerek, mobil imza ve elektronik imza kullanarak giriş yapabilirler. 16 ağustos günü sona erecek olan e-kayıt işlemleri öğrenci ve velilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

E-Kayıt yaptıran öğrenciler kayıt işlemlerini bitirdikten sonra tekrara üniversiteye gidip kayıt yaptırmalarına gerek yok. Sadece kayıt tarihleri bittikten sonra ilgili üniversitelerin web sitelerinden duyrulacak olan tarihlerde ders kaydına giderek, istenilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları gerekmektedir. Bundan sonra eğitimlerine başlayabilecekler.

KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

İlk olarak 2014/2015 eğitim öğretim yılında uygulamaya geçen e-kayıt sistemi 32 devlet üniversitesinde başlamıştı. 2015-2016 eğitim öğretim yılında bu sayı 108 devlet üniversitesi ve 9 vakıf üniversitesine çıkarılmıştı.

Bu yıl ise 110 devlet üniversitesi ve 16 vakıf üniversitesi ile kapsamı giderek genişletiyor. 
Geçen seneki Üniversite yerleştirmelerinde adayları yüzde 68,8’i elektronik kayıt işlemi yaptırdı. bu sene bu rakamın dahada artması bekleniyor. İsteyen öğrenciler 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında kazandıkları üniversitelere giderek şahsen kayıt yaptırabilecekler.
E-kayıt öğrencilere ve velilere hem zamandan hemde paradan tarassuf yaptırdı. 

Vakıf üniversitelerine kayıt yaptıracak öğrenciler eğitim ücretlerinin e-kayıt işlemlerini yapmadan yatırmaları gerekiyor. Para yatırma işleminin ardınad ilgili üniversite sisteme öğrencinin eğitim ücretini yatırdığını bildirecek ve ardından o öğrenci için e-kayıt aktif hale gelecektir. Vakıf üniversitelerine kayıt yaptıracak adayların buna dikkat etmesi gerekiyor.

About

Check Also

Nurten Öğretmen, Başarısıyla Umutlarımızı Perçinledi

Samsun’a bağlı Ayvacık ilçesinde bulunan Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş (33), uluslararası bir vakfın düzenlediği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir