Cumartesi , Temmuz 21 2018

Üretici, Yumurtada Artık Aldatmaca Yapamayacak


1 Nisan tarihinde yürürlüğe girecek olan kodlu yumurta uygulaması sayesinde üreticinin, tüketiciyi aldatmaya yönelik tüm hileleri de son bulacak. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliğine esasen 1 Nisan tarihi itibariyle kabuğunda ‘yetiştirme metodu kodu’ olmayan yumurtaların satışına izin verilmeyecek. Böylelikle tüketici yediği yumurtayı bilinçli şekilde tüketeceği için organik süsü verilen yumurtaların satışı da nihayete erecek. 

Üreticinin, Tüketiciyi Aldatması Engellenecek 

1 Nisan tarihinde uygulamaya girecek tebliğle ilgili açıklamalarda bulunan Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon, “Yumurtaların kabuğunda yer alan kodlar, yumurtanın üretildiği çiftliğin, ortamın ve şartların belgesi olacak. Bu kodlar sayesinde üreticinin, tüketiciyi aldatmaya yönelik hileleri de son bulacak. Yumurtanın ilk kısmındaki kod, yumurtanın üretim şartını belirtecek. Bu koda göre 0 organik tavuğu, 1 serbest dolaşan tavuğu, 2 kümeste özgür tavuğu, 3 ise kafes tavuğunu ifade edecek. TR kodu yumurtanın yerli olduğunun ve arkasından gelen plaka kodu ise hangi ilde üretildiğinin belgesi. Devamında gelen 12 haneli rakam Tarım Bakanlığının işletmeye verdiği kodu, sonda yer alan rakamda işletmenin kümes numarasını ifade edecek. Bu kodlar sayesinde yumurtası satın alınan tavuğun hangi sürüye, kümese ve işletmeye ait olduğunu bilerek bilinçli tüketim yapabileceğiz. Bu kodların altında yer alan tarihte yumurtlama tarihini gösterecek. Yumurta kabuğunda bulunması zorunlu olmasa da etiket üzerinde bulunması mecburi olacak.” dedi. 

Kod Denetimi Alo 174 Gıda Hattından Yapılabilir 

Yumurta üzerinde yer alan kodların tüketici tarafından denetleme olanağı olduğuna değinen Afyon, “Vatandaşımızın aldatılmasına karşıyız. Vatandaşımız, tercih ettiği türde yumurta tüketmelidir. Ayrıca işletme kodunun bulunduğu yumurta sağlıklıdır. Yumurtaların üzerindeki kodların doğruluğu Yumurtacılar Birliklerinden veya Alo 174 Gıda Hattından kontrol edilebilir.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir