Cumartesi , Ağustos 4 2018

Uykusuzluk Sorunu ve Tedavi Yöntemleri


Sağlıklı bir uyku uyunup uyunmadığını anlamanın en etkin yolu sabah uyandığımızda kendimizi çok dinç hissetmektir. Sabah kalkıldığında sersem gibi olunuyor, gün içerisinde yorgunluk ve uyku hali görülüyorsa, öğlen baş öne doğru düşüyor ve araç kullanımı esnasında ani uyku krizleri geliyorsa uykumuz sağlıklı ve kaliteli değildir. ayrıca uykuya dalmada çekilen güçlük, uykudan sık uyanma ve gün içerisindeki asabiyet durumları da sağlıksız uykunun belirtileri arasında sayılabilir. 
    

Uykuya dalma süresi 30 dakikayı aşmıyorsa bu normaldir. Uykusuz insanlar, kendilerini yorgun, isteksiz, gergin hissettikleri gibi konsantre olmada güçlük, sinirlilik hali ve uzun vadede ise algılama sorunları yaşarlar. 
    

Çocuklar Ne Kadar Uyumalı?
    

Bebekler, ilk 3 ay içerisinde günlük 16-18 saat aralığında uyurlar. 3 aydan sonra ise uyku süreleri kısaldığı gibi gecede daha az uyanırlar. 6 aylarına geldikleri zaman ise 12 saate inen uyku ihtiyaçları ilkokul çağına kadar sürer. İlkokula başlandıktan sonra ise yavaş yavaş yetişkin uykusuna geçerler. 
    

Uykusuzluk Şikayetinde Nereye Müracaat Edilir?
    

Uykusuzluktan şikayetçi olan kişiler, psikiyatrist ya da nöroloğa müracaat ederler. Psikiyatrist ya da nörolog, uykusuzluk şikayetiyle kendilerine müracaat eden hastanın şikayetini ikinci planda değerlendirir. tedavi yönteminde ise uyku ilacı ya da sakinleştirici kullanılır. bu sebeplerden ötürü uyku uzmanına başvurmak daha doğrudur. 
    

Uyku Süresi Yaşlandıkça Kısalır mı?
    

Toplum içerisinde böyle bir yanılgı olsa da yaşlandıkça uyku süresi kısalmaz. Bilimsel verilere bakıldığı zaman yaşlıların uyku süresi ile yetişkinlerin uyku süreleri arasında belirgin bir fark yoktur. Ancak gün içerisinde uyuyan yaşlıların gece uykuları kısa olur ve sabah erken saatte uyanırlar. 
    

Uykusuzluk şikayetinin 1 ayı aştığı durumlarda mutlaka doktora müracaat etmelidir. Aksi takdirde kronik hale gelen uykusuzluk rahatsızlığında tedavi güçleşir. 
    

İdeal uyku süresi ise genetik etkenlerden dolayı değişkenlik gösterir. İdeal uyku süresi 4-11 saat aralığı olarak kabul edilir. Genelde ise 7-7,5 saat arası normaldir. Mesela Churchill, Thomas Edison, Napolyon, Marilyn Manroo günlük 4-5 saat uyurken Einstein ise günlük 10 saat uyuyordu. 
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir