Cuma , Haziran 22 2018

Uzman Askerlere Beylik Silah Hakkı KHK İle Tanınacak


İki Uzman Askerin şehit edildikleri esnada yanlarında beylik tabancalarının olmaması tartışma konusu olmuştu. 
    

İki uzman askerin şehit olurken yanlarında silah olmadığı için kendilerini savunamamaları gündem olurken hükümet, bu hususla ilgili önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Hükümet, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile uzman onbaşı ve çavuşların beylik tabanca problemini çözmek için Kanun Hükmünde Kararnameye ek madde koyacak. Bu ek madde ile uzman onbaşı ve çavuşlarda yanında zati tabanca yani beylik silahı bulundurabilecek. Kanun Hükmünde Kararname ile yapılacak düzenlemeye göre uzman onbaşı ve çavuşlarda istedikleri takdirde kendi maaşlarından zati tabanca alabilecekler. Uzman onbaşı ve çavuşlara verilecek zati tabancaların kullanımı ise belli izne tabi olacak. 
    

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter tarafından uzman onbaşı ve çavuşlara niçin beylik tabanca verilmediği sorulmuş ve zati tabanca bulunmadığından dolayı uzman onbaşı ve çavuşların şehit edilmelerine yönelik Mecliste çalışmalar yürütülmüştü. Yönter tarafından bu hususla alakalı Meclise soru ve araştırma önergesi verilse de sorun bir türlü çözüme kavuşturulamamıştı. Yine Yönter tarafından Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’ye, uzman onbaşı ve çavuşların zati tabanca dahil birçok sorunuyla ilgili yazı gönderilmişti. 
    

Milli Savunma Bakanı Canikli, İstanbul Milletvekili Yönter’in yazısına verdiği cevapta Kanun Hükmünde Kararname ile uzman onbaşı ve çavuşlara zati tabanca hakkı tanınabileceğini belirtmişti. Hükümet ise uzman erbaşların bu sorununu çözebilmek için yeni çıkacak olan Kanun Hükmünde Kararnameye uzman erbaşlara zati tabanca verilmesine dair madde ekledi.    
 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir