Cumartesi , Ağustos 4 2018

Uzmanlar Uyardı! Grip Kalp Krizi Riskini Arttırıyor


Gribal enfeksiyonlar yüzünden her yıl binlerce insan hayatını kaybederken, bu yönde uzmanlardan dikkat çeken bir uyarı geldi ve kalp damar hastası olanların gripten dolayı kalp krizi geçirme riskinin daha yüksek olduğu belirtildi. İşte detaylar…

Gribal enfeksiyonlardan dolayı dünyada her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. Bu yönde ise Kardiyoloji Uzmanı olan Doç. Dr. Murat Yalçın’dan son derece önemli uyarılar geldi. Gribal enfeksiyonun vücudu halsiz bırakmasının yanı sıra vücudu sıvısız bırakması ve yüksek ateşe neden olmasından dolayı tansiyon değişikliğine ve bu sebeple de kalp krizine neden olabileceğini söyledi. 

GRİBAL ENFEKSİYONLARDA KALP KRİZİ OLUŞABİLİYOR

Gribal enfeksiyon geçiren hastaların daha çok oksijene ihtiyaç duymasından dolayı kalbin daha fazla çalıştığını ve bu sebeple kalp damar hastası olanların bu hastalığı daha riskli geçirdiğini söyleyen Yalçın, bu hastalığı geçirenlerde tansiyon bozukluğunun da olmasından dolayı kalp krizi riskinin arttığını söyledi. 

Kalp damar hastalığı olan bireylerin gribal enfeksiyon geçirdiği süre zarfında yaşadıkları sıvı kaybı ve kalbin daha fazla çalışarak iyi beslenememesinden dolayı da kalp krizini tetiklediğini belirten Yalçın, sadece gribal enfeksiyonun değil diğer enfeksiyonlarında kalp krizi riski oluşturduğunu dile getirdi. Virüslerin salgılamış olduğu toksinlerden dolayı kalp atışlarının hızlandığını belirten Yalçın, bunun da bir kalp krizi riski olduğunu söyledi ve gribal enfeksiyon geçiren hastaların çok dikkatli olmasını ve bu hastalığı hafife almaları konusunda uyarıda bulundu. 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir