Cuma , Haziran 22 2018

Uzmanlardan Hazımsızlık Ve Reflü Uyarısı


Birçok hastalığın hazımsızlık yaratabileceğini söyleyen uzmanlar, hazımsızlık ve reflü ile nasıl baş edileceğini açıkladı ve nelere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. İşte detaylar…

Mersin’de görev yapmakta olan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Mehmet Camcı, hazımsızlık konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu. Hazımsızlığın ciddi bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Camcı, bu sorunu her dört kişiden 1’inin yaşadığına dikkat çekti. 

Ayrıca hazımsızlığa neden olan sebeplerin genel olarak beslenmeden kaynaklandığını belirtti ve önemli hastalıklara da yol açabileceğini söyledi. Camcı, “Hazımsızlık aynı zamanda önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor. Gastrit ya da ülserden reflüye, pankreas hastalıklarından gıda alerjisine, bağırsak enfeksiyonlarından romatizmaya, diyabetten mide kanserine kadar pek çok hastalık hazımsızlık yapabiliyor. Çok hızlı yemek yemek,  besinleri düzensiz, çok hızlı ve çiğnemeden tüketmek hazımsızlığı tetikler. Besinleri yavaş yavaş, iyice çiğneyerek tüketmeye dikkat edin. Baharatlı ve kızartılmış besinler de mide asit dengesini bozacağı için hazımsızlığa neden olabiliyor” ifadelerini kullandı. 

ASİTLİ VE KAFEİNLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN 

Reflü rahatsızlığı olanların yemen yedikten en az 2 ya da 3 saat sonra yatması gerektiğini söyleyen Camcı, hazımsızlık sorunu yaşayanların ise asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durması gerektiğini dile getirdi. Camcı, “Yemek yedikten sonra hemen yatmak mide henüz boşalmadığı için mide asidinin ve gıdaların yemek borusuna doğru kaçmasını kolaylaştırıyor. Bunun sonucunda da hazımsızlık ve reflü yakınmaları gelişiyor. Ayrıca, Hazımsızlıkla baş etmek için asitli ve kafeinli içeceklerden kaçınmanız da çok önemli. Çünkü bu içecekler mide asit oranını artırabiliyor” dedi.
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir