Cumartesi , Ağustos 4 2018

Uzmanlardan Kritik Uyarı! Sigara Gerçeği Bir Kez Daha Gün Yüzüne Çıktı


Çayırova İmam Hatip Ortaokulu’nda sigara, alkol ve uyuşturucunun zararlarını anlatan Prof. Dr. İbrahim Öztek ve arkadaşları korkunç gerçeği gün yüzüne çıkarttı. İşte detaylar…

Çayırova İmam Hatip Ortaokulu’nda Prof. Dr. İbrahim Öztek ve arkadaşları hem öğrencilere hem de velilere sigara, alkol ve uyuşturucunun zararları hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye’de artık sigarayı çocuklarda deneme yaşının 7-13 yaş aralığına indiğini söyleyen Öztek, sigara kullanımının ise 8-13 yaş arasında daha da yükseldiğini belirtti. Öztek, “Yurdumuzda her yıl sigara içimine bağlı kalp damar hastalıkları ve kanserden 200 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Sigara içen hamile kadının yavrusuna kan yolu ile ulaşan nikotin, çocuğun sigara tiryakisi olarak doğmasına neden olmaktadır. Nikotin damarları büzüştürdüğü için ana rahmindeki çocuğa giden kan ve dolayısı ile oksijen azalması nedeni ile doğacak çocukta beyin arazları çokça görülür. Dünyada 2 milyar kişi alkol kullanmaktadır. Bunların 76 milyonu alkol bağımlısıdır. Dünyada yılda bir milyon 800 bin kışı alkol kullanımı nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Türkiye’de alkol kullanan sayısı 17 milyondur.” dedi.

BONZAİ ALIŞKANLIK YAPMAZ, DOĞRUDAN ÖLDÜRÜR

Türkiye’de bir yılda sigaraya harcanan paranın ve sigaradan oluşan hastalıklara harcanan paranın 3. havalimanının maliyetine yakın olduğunu söyleyen Prof. Dr. İbrahim Öztek, bu para ile ayrıca 3 tane Kanal İstanbul’un yapılabileceğini de söyledi. 

Son zamanlarda gençleri en çok zehirleyen bonzai hakkında da açıklamalarda bulunan Öztek, bonzainin alışkanlık yapmadığını ve doğrudan öldürdüğünü söyledi. Velilerin çocuklarına çok dikkat etmesi gerektiğini belirten Öztek, onların arkadaş çevresine de dikkat etmeleri gerektiğini söyledi ve  “Ayrıca, bonzai denilen cinayet aracını yurda sokan ve satanlar cinayete teşebbüsten yargılanmalıdır. Zira bonzai alışkanlık yapmaz, kullanıcısını doğrudan öldürür. 2017 yılında yurdumuzda yaklaşık bin kişi uyuşturucuya bağlı hayatını kaybetmiştir. AMATEM’e başvuran bonzai tutkunu sayısı ise 6 bin kadardır.” ifadelerini kullandı.
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir