Pazartesi , Temmuz 23 2018

Uzmanlardan Soğuk Duş Uyarısı! Soğuk Duşun Zararı Var Mı?


Yaz aylarında soğuk duş almayı sevenlere uzmanlardan uyarı geldi. Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, kalp hastalarının sıcak havalardan olumsuz etkilendiğini, ancak çok soğuk deniz, havuz veya soğuk duşa girmenin de riskli olduğunu söyledi. 

Genel vücut sağlığı için yaz sıcaklarının olumsuz etkileri sürekli gündeme geliyor. Sıcak havalar aynı zamanda kalp sağlığını da olumsuz etkiliyor. Yaz aylarında özellikle kalp hastalarının kıyafet seçimi, Beslenme ve uyku düzeni, vücudun soğuk-sıcak dengesinin korunması ve güneşten korunmaya özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra uzmanlar kalp hastalarının klima havasına doğrudan maruz kalmamaya, soğuk su ile duş almamaya da dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü bunlar da kalp sorunlarını tetikleyebiliyor. 

KALP HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, yaz aylarında kalp hastalarının vücudun normal sıcaklığını korumak için çok büyük çaba harcadığını belirterek, kalp hastalarının hava sıcaklığının 40-50 derece olduğu ortamlardan bir anda klimanın çalıştığı 18-20 derecelik bir ortama girmenin hayati riskler oluşturabileceğine dikkat çekti. Ayrıca klimalı ortamların akciğer hastalıklarına da neden olabileceğini belirten Çetintaş, klimanın kalp krizine bile neden olabileceğini belirtti. 

SOĞUK YERİNE SERİN ORTAMLARDA DİNLENİN
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş özellikle kalp hastalarının çok soğuk ortamlar yerine 22 derecenin altında olmayan klimalı ortamlarda dinlenmelerinin ve zaman geçirmelerinin daha sağlıklı olacağına dikkat çekti. Çetintaş, klima kullanımının odayı soğutmak için değil, serinletmek için olduğuna da dikkat çekti. 

 

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir