Çarşamba , Temmuz 18 2018

Varis Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Estetik açıdan çirkin bir görüntü oluşturan varisler, aynı zamanda ciddi bir sağlık sorunudur. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde varisler, radyofrekans ve lazer gibi yöntemler ile hastaya narkoz verilmeden ve acı çektirilmeden tedavi edilebiliyor. Hatta hasta, operasyondan 2 saat sonra yürüyerek evine gidebiliyor. 
    

Toplum içerisindeki en büyük yanılgı varis çoraplarının varisleri tedavi edebileceğidir. Varis çorapları, varislerin neden olduğu ağrı, yorgunluk ve gece krampları gibi şikayetlere çare olsa da varisleri asla tedavi etmez. Varisin yok edilebilmesi için kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Varislerin tedavisinde ameliyat yapılabildiği gibi damar içi lazer, radyofrekans ve yapışkan gibi tekniklerle ameliyatsız tedavi imkanı da vardır. 
    

Büyük Varislerin Tedavi Yöntemi
    

Büyük varisler tedavi edilirken öncelik ana damar kapak yetersizliğinin ortadan kaldırılmasına verilmelidir. Bu yetersizliği gidermenin yolu da damarı iptal etmek olduğundan dolayı toplardamar içinden ameliyatsız yapılan tedaviler dünyada sık kullanılır. Ana damar sorunu giderildikten sonra köpük tedavisi uygulanarak gözle görülen varislerde ortadan kaldırılır. Kılcal varisler ise deriden lazer veya radyofrekans teknikleri ile tedavi edilir. 
    

Varis Tedavisinde Ameliyatın Şart Olduğu Durumlar
    

Ameliyat yöntemi varis tedavisinde çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. İyi bir ameliyat varis tedavisinde halen etkilidir. Ancak teknolojinin gelişmesine paralel olarak geliştirilen yeni teknikler, hasta açısından kolay ve rahat olduğundan dolayı ameliyat pek tercih edilen bir yöntem değildir. Varis ameliyatlarında iki yöntem kullanılır. İlkinde varise neden olan büyük damar alınır. Bu damar ise genellikle diz altı ile kasık arasında bulunur. Tıp dilindeki adı safen toplardamarıdır. Varis ameliyatlarında ikinci yöntemde ise 1-2 cm uzunluğunda olan ve görünen küçük varisler kesilerle çıkarılır. Tıp dilinde ise bu işleme flebektomi denir.   
    

Varis ameliyatlarında ana damar sorunu olduğu halde ana damar alınmadan sadece görünen varisler alınırsa varis, ilerleyen dönemlerde tekrar edecektir. 
    

Ameliyatsız gerçekleştirilen operasyonlarda hasta, iki saat sonra evine istirahate gönderilir. Ertesi gün ise normal hayatına devam eder. ancak bazı kişilerde hastanın normal yaşantısına dönmesi 1-2 haftayı bulabilir.   

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir