Cumartesi , Ağustos 4 2018

Vatandaşın, Çaya Atacak Şekeri Yok


Ankaralı esnafın derdini dinleyen CHP’li Gürsel Tekin, iktidara yönelik eleştirilerde bulundu. 
    

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin tarafından Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven’e ziyarette bulunuldu. Ziyaret esnasında açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, işsizlerin çay parası dahi ödeyemeyecek halde olduğunu iddia etti. 
    

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven ise “İlimizde 10 bin tane kahvehane faaliyet gösteriyor. Kahvehaneciler, maddi olarak sıkıntı içerisinde. Şu anda evlerine ekmek götüremeyecek haldeler.” dedi. 
    

Yurdun her köşesinde esnaf ziyaretlerinde bulunduğunu belirten Gürsel Tekin, “Nakliyecisinden tutunda mobilyacısına kadar her kesimden esnafa ziyaretlerde bulunduk. Esnafın her kesiminde yangın var. Bu yangının söndürülmesi için parlamento tarafından acil eylem planı yapılması. Meclis tarafından kabul edilen bütçe ise vatandaşa, işçiye, köylüye ait değildir. İşsizliğin artması kahvecilerin işini çoğaltır. Çünkü boşta olan işsiz vatandaşlar, kahvehanelere hücum eder. Biz, kahvehaneciler bu dönemde iş yapar diye geldik ama onlarda maddi açıdan dertli çıktı.” şeklinde konuştu. 
    

İşsizler, Kahvehaneye de Borçlanıyor
    

İşsiz kesimin kahvehanelere olan borcundan dolayı artık kahvehaneye de gidemediğini belirten CHP Milletvekili Gürsel Tekin, “Kahvehanelerdeki çay fiyatları 25 kuruş ile 3 lira arasında değişmektedir. İşsiz vatandaş, en düşük fiyat olan 25 kuruşluk çayın parasını dahi ödeyemeyecek halde. Kahvehanecilerin ise bir türlü kapanmayan veresiye defterleri var. 2003 yılında 6,4 TL olan çayın kilosu şimdi 27.6 TL’ye çıktı. Bu da %327 zam anlamına geliyor. Şekere ise gelen zam oranı %138.8. 1.8 TL olan şeker fiyatı şu anda 4.3 TL’ye ulaştı. Vatandaş, çayına şeker atmaktan korkar hale geldi. Kahveci esnafı, vergi denetimleri gibi sebepler yüzünden derdini dile getiremiyor. Çay ve simidi bahane ederek ve 3Y ile mücadele vaadinde bulunarak iktidara gelen AKP, vatandaşı çay içemez hale getirdi. Simidin ise yüzünü gören yok. Yoksulluk her geçen gün artıyor. Her yeri yasaklar kaplamış durumda. Resmi rakamlara göre 3.5 milyon işsiz olduğu söylense de gerçek rakam 5.5 milyon civarında.” şeklinde açıklamalarda bulundu.        
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir