Cuma , Haziran 22 2018

Vedat Türkali Hayatını Kaybetti


Senarist, şair ve romancı olan Vedat Türkali, 97 yaşında yaşamını yitirdi. Ustanın ölüm haberini kızı Deniz Türkali, resmi Twitter hesabından duyurdu. Türkali, babasının vefatına ilişkin olarak  ”Babamı Vedat Türkali’yi kaybettik” notunu düştü.
 

vedat-turkali-hayatini-kaybetti1.jpg

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

Samsun’da 13 Mayıs 1919’da dünyaya gelen edebiyat dünyasının usta ismi Türkali, Samsun Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Eşi Merih Pirhasan ile üniversiteyi bitirir bitirmez nikâh masasına oturdu.
 

 

vedat-turkali-hayatini-kaybetti3.jpg

İLK OLARAK ÖĞRETMENLİK YAPTI

Okulunun bitmesinin ardından büyük usta, Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Türk edebiyatçılarının düşünce özgürlüğünden birçok kez hapis cezası aldığı o dönemde Türkali de 1951’de tutuklandı ve 9 yıl ceza aldı. 7 yılsonunda koşullu olarak serbest kaldı.

Rıfat Ilgaz ile Gar Yayınlarını kuran Türkali, 1960’ta Dolandırıcılar Şahı’yla senaristliğe ilk adımını attı. 1965’te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı.

vedat-turkali-hayatini-kaybetti.jpg

BİRÇOK ESERE İMZA ATTI
 

Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi romanlara imza attı.

vedat-turkali-hayatini-kaybetti4.jpg

1974’te Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü, 1976’da Orhan Kemal Roman Armağanını kazandı. 2016’da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’ne layık görüldü.

 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir