Pazartesi , Haziran 25 2018

Vergi Borcu Olanlara 60 Aya Kadar Vadelendirme Olanağı


Vergi borçlarını ödemek isteyen ancak maddi sıkıntılarından dolayı düzenli ödeme yapamayan vergi mükelleflerinin borçları, içerisinde bulunduğu koşullar baz alınarak 60 aya kadar vadelendirilebilecek. 

Bakanlar Kurulu tarafından alınan ‘Vergiye Uyumlu Mükelleflerin Borçlarının Tecili’ hakkındaki karar, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun kapsamında vergi borçlarını geçmiş dönemlerde aksatmadan ödeyen ancak içerisinde bulunduğu maddi sıkıntılar nedeniyle ödemelerini aksatmış olan vergi mükelleflerinin borçları içinde bulunduğu koşullar dikkate alınarak 60 aya kadar vadelendirilebilecek. 

Vergi mükelleflerinin borçlarının vadelendirmesinde gecikme zammı hesaplanırken Yurtiçi Fiyat Endeksi aylık değişim oranları baz alınacak. Bakanlar Kurulu’nun vergi borçlarının vadelendirilmesine ilişkin kararı 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla vadesi gelen alacakları kapsayacak. ‘Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Bakanlar Kurulu’nun kararının ardından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 
Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklik ile kamu idarelerinin mali tablolarının, bu idarelerin kontrolünde bulunan kurum veya kuruluşların mali bilgileriyle konsolide edildikten sonra hazırlanması, arsa ve binaların muhasebeleştirme işleminin ayrı şekilde yapılması, maddi ve maddi olmayan varlıklar için değer düşüklüğü karşılığı ayrılmasına olanak verildi.
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir