Cumartesi , Ağustos 4 2018

Volkan Demirel'e Neden Küfür Ettiler?


A Milli Futbol takımımız, EURO 2016 elemelerindeki 4. Maçında nihayet galip gelmeyi başardı ve grupta son sıradan kurtuldu. İlk yarıda oynanan güzel futbol, atak organizasyonları ve mücadele… Ama bunların hepsi, saha dışı olaylar nedeniyle yine geri planda kaldı.

Bu maçta neler olmadı ki… Brezilya maçında rakip takımı tutan Türk taraftarların Brezilyalı oyuncuların her paslaşmasında çektikleri “oley”lerin yanına bu maçta bir de küfür eklendi. Spor kamuoyunda kötü üne sahip olan kaleci Volkan Demirel, Kazakistan maçı öncesi ısınırken yoğun küfürlere maruz kaldı. Rakip takım oyuncularına ve taraftarlarına hakaret, küçük düşürücü hareketler ve küfürleri esirgemeyen Volkan bile kendisine edilen küfürlere dayanamadı ve ilk 11’de olmasına rağmen stadı terk etti. Belki hemen her deplasman maçında bundan daha fazlasına maruz kalmış ve kendisi de çok yaptığı için aldırmamıştır. Ama Volkan’ın bu küfürleri Ay Yıldızlı forma altında kendi taraftarından işitmesi, gerçekten de çok acı bir hadisedir.

KULÜP ODAKLI FUTBOL ANLAYIŞININ ÇIKTILARI

Ülkemizdeki futbol kültürünün bu denli kulüp odaklı hale gelmesi, Milli takımın saha içinde aldığı sonuçlara da yansımıştır. Taraftarların milli maçlara müşteri gibi geldiklerinin düşünülmesi de işte bu olayların olmasını sağlamıştır. Milli takımda sadece Volkan Demirel’in küfürlere maruz kalması önemli değil. Tüm futbolcular bu durumdan mustarip. Takımımız her ne kadar kötü futbol oynasalar, hangi takımın futbolcusu olsalar bile sahada bu forma için ter akıtmaları, onlara en azından saygı duyulması gerektiğinin göstergesidir.

Ama bizler kulüp takımlarımıza o kadar bağlanmışız ki rakip takımda oynayan bir Türk futbolcuya milli takım için ter akıtırken çok rahat bir şekilde küfür edebiliyoruz. Ya da TT Arena’da oynanan Kazakistan maçında olduğunu gibi sadece Galatasaraylı futbolcuları tribüne çağırırız. Öyle olunca da futbolcular, kulüp takımlarında oynadıkları gibi milli takımda mücadele etmezler.

GÜLER MİSİN? AĞLAR MISIN?

Maç sonunda yaşanan kavga da çok manidar ve gülünçtü. Kazandığımız bir milli maç sonrası hangi akla hizmet kendi aramızda kavga ederiz ki? Rakip takımdan birileriyle kavga edilse bi nebze mantık çerçevesine oturtulabilir. İşte kulüp ne kadar Galatasaraylı ve Fenerbahçeliysek bir o kadar da Milli takım karşıtı birer taraftarız.

Aslında bu milli futbolculara küfür edenleri içimizdeki İrlandalılar şeklinde de özetleyebiliriz. Bu şekilde devam ettiğimiz, kulüp takımlarımızı milli takımımızın üstünde görüp desteklediğimiz sürece, yerimizde sayıp dururuz.

Bu yaşanan olaylar sonunda yine bir futbol akşamını kendi ellerimizle Kazakistan maçı öncesi öldürdük, maç sonrasında da onu gömdük. Bu nedenle futbola kültürüne yönelik saha içi ve dışındaki karakterini ve ahlakını hiçbir zaman tasvip etmediğim olayların adamı Volkan Demirel’i ilk defa haklı buluyorum.

Cuma günü derbi haftası için görüşmek dileğiyle…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir