Pazar , Temmuz 22 2018

Whatsapp’ta Yeni Dönem, Mesajlar Artık Kızaracak


WhatsApp’ta yayılan yanlış haberler nedeniyle Hindistan’da 12 kişinin linç edilmesinin ardından dünya devi şirket yeni bir özellik geliştirmeye karar verdi. WhatsApp’ın bu yeni özelliği ile birlikte artık Şüpheli ve zararlı linkleri hakkında kullanıcılar uyarılacak. Henüz çalışma aşamasında olan yeni özelliğin yakın zamanda devreye girmesi bekleniyor.

Hindistan’da geçtiğimiz hafta köylüler WhatsApp üzerinden yayılan bir mesaj nedeniyle kaçakçılık yaptıklarından şüphelendikleri 12 kişiyi farklı zamanlarda linç ederek öldürmüştü. Köylülerin bu tarz şüpheli veya yanlış Haberlere kulak asma olması gerektiği Hindistan hükümeti tarafından açıklanmış ve olaylarla ilgili soruşturma başlatılmıştı. Bu tarz kötü olaylarla adının anılmasını istemeyen WhatsApp uygulaması da bu tür olayları önlemek için yeni bir adım atmaya karar verdi. WhatsApp yetkililerinden yapılan açıklamaya göre uygulamayı eklenecek yeni bir özellikle zararlı veya şüpheli olması durumunda linklerin kullanıcıya uyarı vermesi sağlanacak.

ÖZELLİK ŞU ANDA DENEME AŞAMASINDA

WhatsApp’ın kötü amaçlı kullanımı engellemek amacıyla geliştirmek üzere olduğu bir özellik henüz Beta aşamasında. Yeni özelliğini sohbette gönderilen linkleri analiz edeceği sahte ya da zararlı sitelere yönlendirme olup olmadığını kontrol edeceği öğrenildi. Gönderilen linklerin şüpheli olması durumunda ise linkler kırmızıya dönecek. Kullanıcı kırmızı olmasına rağmen birlikleri tıklarsa da link açılmadan önce kullanıcıya bir uyarı mesajı gösterilecek. Şimdilik geliştirme aşamasında olan bu özellik yayına girdikten sonra kullanıcılara gördükleri şüpheli linkleri bildirme imkan da sağlayacak.

About admin

Check Also

İnternet Yüzünden Evlerin İçi Sokaklardan Daha Tehlikeli

Öğrenciler, yarıyıl tatiline soğuk havalarla birlikte girdi. Hal böyle olunca da çocuklar, bilgisayar, akıllı telefon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir