• BIST117.216
 • Altın165,687
 • Dolar3,9176
 • Euro4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Yabancı Sınırının Kalkması ve Beşiktaş

Ali Yiğit KUTLUCA

Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği toplanarak, Türk futbolu adına devrim niteliğinde bir karara imza attılar. Futbolumuzdaki yabancı sınırlaması kalktı.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in uzun çalışmaları sonucunda oluşan bir karardı bu… Gelecek sezondan itibaren artık yabancı sınırına bağlı kalınmayacak. Bu uygulamanın daha ayrıntılı bilgilerine buradan girmeyeceğim.

Benim üzerinde duracağım nokta geçen hafta kaleme almış olduğum yazımda da belirttiğim gibi Türk Futbolunun bu uygulama ile ne kadar doğru bir yola girdiğini vurgulamaktır. Bu konuyla ilgili önceki yazımda ligimizde oynayan Türk futbolcuların artık kendilerini daha fazla geliştirme çabasına yöneleceğini belirtmiştim. Öyle de olacaktır. Kadroya girmek için artık daha fazla çalışmalılar.

Birçok kulüp bu kararı çok benimsediler ve itirazsız bir karara ulaşıldı. Bu uygulamada en çok zararı ise şüphesiz Beşiktaş alacaktır. Zaten karar açıklandıktan sonra Beşiktaş’ı geçen yıl yapılandıran eski Sportif Direktörü Önder Özen çıkıp konuşma gereksinimi duydu ve tüm camiadan özür diledi.

Neden özür diledi?

Beşiktaş’a geçen sezon gelip 5 yıllık bir planlama ile transfer politikasını düzenledi, teknik direktörü getirdi ve bu herşeyi mevcut yabancı sınırını göze alıp, Federasyon’dan da garanti alarak planladı. Takıma Türk futbolcular getirip gelişimlerini düşünerek fazla da olsa para verip 5 yıllık planlama yaptı. Başkanı ve yönetim kurulunun güvenini sağladı. Mevcut durum düşünüldüğünde planlaması oldukça mantıklıydı.

Örnek verelim… Kerim Frei. Aldı, 3 Milyon 150 Bin Euro verdi. İlk sene oynamadı. Çünkü gelişimi sağlanıp sonraki yıllarda kullanılacaktı. Bu sene yavaş yavaş takıma girdi de… Ya da Tolga Zengin. O neden alındı peki?  Türk olduğu için... ve daha başka örnekler…

Şu anki durumda Beşiktaş’ın geleceğini düşünüp Türk futbolcuları almak için harcadığı paralar, gelecek sezon yürürlüğe girecek uygulama nedeniyle boşa gitmiş gözüküyor. Özen de bu nedenle özür dileme gereksinimi duydu.

Sonuç olarak yabancı sınırının kalkması, Türk Futboluna yaradı Beşiktaş’a yaramadı…

Ne diyelim canları sağolsun. Bakalım önümüzdeki dönemde Futbolumuz bu uygulamadan nasıl yararlar sağlayacak?

Yorumlarınızı Bekliyorum…

NOT: Cuma günü sizler için ligimizin ilk devresini değerlendireceğim. Ardından 2. Yarı başlayana kadar bana müsaade… İyi günler…

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  Yazarın Diğer Yazıları