Cumartesi , Temmuz 21 2018

Yağış Yetersizliği ve Kuraklık Sorunu


Ülkemizde özellikle İç Anadolu bölgesi başta olmak üzere yağışların yetersiz olması nedeniyle bu yıl kuraklık sorunuyla karşı karşıya olduğumuz söylenebilir. Tabi ki bu kuraklık sorunu ilk bakışta sadece içme suyu ve günlük kullanımda tükettiğimiz su olarak düşünüldüğünde pek bir sıkıntı oluşturmayacağı düşünülebilir. Ancak şu da bir gerçek ki yağışların seyrinde herhangi bir değişiklik olmaz ise tarımsal üretim anlamında üreticilerimizi ve doğal olarak da yetersiz ürün sonucu artan fiyatlar karşısında biz tüketicileri de sıkıntılı günler beklemekte.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum yaklaşık iki yüz bin nüfuslu Aksaray ilinde yıllık şebeke içi su tüketimi yaklaşık olarak 10-12 milyon m3 civarında ve şu anda Aksaray ilini besleyen tek su kaynağı durumunda bulunan Mamasın Barajındaki mevcut su miktarı ise sadece 50 milyon m3 tür. Yani başka bir deyişle bu şartlarda Aksaray ilinde çiftçilikle uğraşan üretici Mamasın Barajından gelen su ile sadece 25 gün süreyle sulama yapabilecek. Bu da demek oluyor ki Nisan ayı yağışlarının da yetersiz olması durumunda ciddi anlamda bir verim düşüklüğü söz konusu olacak. Bu sadece örnek olarak verebileceğiz bir il İç Anadolu Bölgesinde birçok ilin aynı durumda olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi gelelim asıl meselemize… Bugün için evet sıkıntının büyüğü İç Anadolu da peki ya yarın?

Yarınlar analizini yaptığımız durum tespitine göre pek parlak gözükmüyor açıkçası. Tespitin iyi güzel hoş da çözüm önerin nedir usta diye sorabilirsiniz… Tövbe haşa yağmur yağdıracak halimiz yok elbette ancak vardır bizimde cebimizde kayda değer önerilerimiz. İşte yapabilirsek yarınlarımıza umutla bakmamıza sebep olacak bir kaç önerim:

  • Şuan ülkemizde bulunan ruhsatsız kuyuların tespiti ve ruhsatsız kuyular hakkında cezai yaptırım uygulanması ile kaçak kuyuların önüne geçilmesi sağlanmalı. Ayrıca ruhsatlı olan kuyularında ortaklaşa kullanımı sağlanarak gereksiz kuyuların kapatılması. Ve böylece su tasarrufunun sağlanarak böylece yeraltı su kaynaklarının daha etkin kullanılması.

 

  • Toprakta su muhafazasını gerçekleştirme amaçlı bölgeye uygun ağaç seçimi ile genellikle her dem yeşil kalabilen ağaçların dikimini teşvik ederek orman alanlarının genişletilmesi.

 

  • Su arıtma tesislerinin sayısının arttırılarak şebeke ve sanayi suyu atıklarının tarım alanlarında kullanımının yaygınlaştırılması.

 

  • Daha önce özellikle ekmek israfını önlemek amacıyla gerçekleştirilen afiş poster vb. gibi yazılı ve görsel araçlarla suyun öneminin anlatılması. Böylelikle su tasarrufunun geleceğimiz açısından öneminin belirtilmesi.

 

  • Özellikle kurak alanlarda ve sulama imkanı bulunmayan arazilerde kuraklığa dayanıklı ve sertifikalı tohum seçimi yapılması için çiftçi toplantıları düzenlemek. Bunun yanı sıra sulamayla ilgili doğru ve suyun en etkin şekilde kullanımını sağlamak amaçlı sulama kursları ile çiftçilerin bilinçlendirilmesinin sağlanması.

 

Peki hepsi bu kadar mı? Evet hepsi bu kadar! Geleceğimizi kurtarmak bu kadar basit aslında, hadi o zaman ne bekliyoruz gidip ilk çam ağacımızı dikelim…

About Menderes ERDOĞAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir