60 yıllık ayakkabı tamircisi yetiştirmek için çırak bulamıyor

Baba mesleği olan ayakkabı tamirciliğini 60 yıldan beri yapmakta olan Ahmet Sipahioğlu, yalnızlıktan daha fazla mesleği yaşatacak bir çırak yetiştirememekten dem vuruyor.

60 yıllık ayakkabı tamircisi yetiştirmek için çırak bulamıyor

Antalya’da 60 yıldan beri baba mesleğini sürdürerek ayakkabı tamirciliği mesleğiyle uğraşan Ahmet Sipahioğlu, sadece fabrikasyon üretime değil, aynı zamanda yalnızlığa da direniyor. Kendisinden sonra mesleğini sürdürecek bir çırak bulamadığından dolayı Sipahioğlu, sabah açtığı dükkanında temizlikten tamirata kadar her işi kendisi görüyor.

El Emeğiyle Fabrikasyon Üretime Direniyor

Antalya’ya bağlı Serik ilçesinde yaşamını sürdüren 72 yaşındaki Ahmet Sipahioğlu, 60 yıldan beri ayakkabı tamirciliği yaparak baba mesleğini yaşatıyor. ‘Pala Ahmet’ lakabıyla tanınan Sipahioğlu, teknolojiye karşı büyük bir mücadele vererek ayakta durmaya gayret ediyor. Sabahın erken saatinde motosikletiyle geldiği dükkanını besmele çektikten sonra açan Sipahioğlu, temizliğini yaptıktan ve çayını demledikten sonra ayakkabı tamiri için gelecek müşterilerini bekliyor. Sipahioğlu, el emeğiyle ürettiği ayakkabılarıyla fabrikasyon üretime direnmeye çalışmaktan daha fazla baba mesleğini yaşatmak için bir çırak bularak yetiştirememekten yakınıyor.  

Sanat Çok Değerli  

Baba mesleği olan ayakkabı tamirciliğini çocuk yaşta öğrendiğini ifade eden Sipahioğlu, “Askerliğimi yapıp geldikten sonra 1960 yılında kendi dükkanımı açarak çalışmaya başladım. Ayakkabı tamirciliğinin yanı sıra imalatçılıkta yapıyorum. Kadın ve erkek ayakkabısı, ortopedik ayakkabı ve düz tabanlar için özel ayakkabı üretiyorum. Ancak yetiştirmek için bir çırak bulamadım. Çıraklığa başlayanlar ise daha fazla para kazandıracak iş yapmak istediklerinden en fazla 6 ay çalışıp ayrılıyor. Oysa sanat çok değerlidir. Bu mesleğin bizimle beraber öleceğini düşünüyorum. Yine de ben, ölene kadar mesleğimi sürdüreceğim. Gerisi ise Allah Kerim.” dedi.   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@