Doğada bulunan en güçlü ağrı kesici olan haşhaşın faydaları

İlaç kullanmak yerine doğal yöntemleri tercih edenler için doğada bulunan en güçlü ağrı kesici olan haşhaşın faydalarını araştırdık.

YAŞAM 30.11.2019, 20:15 Kübra Kozbay
Doğada bulunan en güçlü ağrı kesici olan haşhaşın faydaları

Eski yıllardan bu yana tıbbi destek amaçlı kullanılan haşhaş, insan sağlığı için oldukça faydalı. Uzmanlara göre doğada bulunan en güçlü ağrı kesici olarak haşhaş kabul ediliyor. Aynı zamanda yapılan bilimsel araştırmalar da bu durumu destekliyor. Elbette haşhaşın faydaları sadece ağrı kesici olarak kalmıyor. Haberimizin devamında haşhaşın insan sağlığına olan olumlu etkilerini bulabilirsiniz.

Adet sancılarını azaltıyor

Asya kökenli bir bitki olan haşhaş özellikle uyku için oldukça faydalı. Çoğu zaman yöresel yemeklerde baharat olarak kullanılan Haşhaş aynı zamanda tatlıların içinde ya da salatalarda da tercih ediliyor.  Birçok yatıştırıcı maddeyi içeren Haşhaş, adet sancılarını azaltmakta da son derece etkili. Fakat oldukça güçlü bir antioksidan içerdiği için haşhaşı kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Uzmanlar bu bitkinin her gün kullanımını önermiyor.

Sakinleştirici etki yapıyor

banner32
Narkotin isimli bir madde içeren haşhaş, aynı zamanda doğada bulunan en güçlü sakinleştirici olma özelliği de taşıyor. Sinir hücreleri bu madde sayesinde yakışıyor aynı zamanda vücutta depresyona ve strese bağlı olarak gelişen olumsuzluklarda ortadan kalkıyor.

Beyin sağlığı için gerekli

İnsan beyni için en sağlıklı ve etkili mineral Omega 3 olarak biliniyor. Balık Omega 3 bakımından zenginken herkes balık yemiyor. Omega 3 almak istiyorsanız haşhaş balık için bir alternatif olabilir. Omega-3 yağ asidi içeren haşhaş unutkanlık ve alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Aynı zamanda kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olan haşhaş kalp ve damar sağlığının korunmasında da etkili.

Kansere karşı koruyor

Özellikle meme kanserine karşı oldukça etkili olduğu bilinen haşhaş, kanserli hücrelerin mutasyona uğramasına yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda düzenli olarak tüketilmesi durumunda haşhaşın bu yönde etki gösterdiği ortaya çıkmıştır. İçerisinde bol miktarda lif bulunan haşhaş aynı zamanda insanların top kalmasına yardım ediyor diyet yapanlar için de ideal bir tercih oluyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@