Geceleri uyuduğunuz süre 9 saatten fazla olmasın

Uyku kalitesi sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli ve yeterince uyumak gerekiyor. Ancak uzmanlar uyuduğumuz süreye dikkat etmemiz konusunda uyarıyor. Geceleri 9 saatten fazla uyumak felç olma riskini arttırıyor.

Geceleri uyuduğunuz süre 9 saatten fazla olmasın

Çin’de bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre geçmişte felç yada daha büyük sağlık sorunları yaşamış olan kişilerin gece göre en az 9 saat uyudu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre saç riski 9 saatten az uyuyanların kıyasla yüzde yirmi üç daha fazla oluyor. Araştırmanın sonuçları Neurology dergisinde yayınlanırken Çin'de yaşları ortalaması 62 olan 31 bin 750 kişinin incelendiği belirtildi.

Gün içerisinde 90 dakikadan fazla uyumayın

banner32
Sadece gece uykusu değil aynı zamanda gün içerisinde yaptığımız şekerlemeler de sağlığınız için büyük önem taşıyor yaptığınız şekerlemeler de sağlığınız için büyük önem taşıyor. Uzmanlar gün içinde uyuyanların uyumayanlarla kıyaslandığında felç geçirme riskinin %25 arttığını söylüyor. Ayrıca yapılan araştırmada geceleri uzun saatler uyuyan gün içinde de uzun süre kesilenlerin felç geçirme olasılığını yüzde 85 yükseldiğini ortaya koyuyor. Araştırmacıların katılımcıları 6 yıl boyunca takip ettikten sonra böyle bir sonuca ulaştıklarını belirtildi.

Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor

Huacong Üniversitesi'nde görevli bilim insanı Şiaomin Cang,  uyku süresi ve felç arasındaki ilişki ile ilgili olarak daha fazla araştırma yapılması gerektiğini dile getirdi. Uzun saatler boyunca uyumanın felç riski ile ilişkisi konusunda elde edilen verilerin güçlü olduğunu belirten Cang, yine de bunların kesin olarak kanıtlanması için daha uzun soluklu araştırmalar yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@