Gençlerde yeme bozukluğunun nedeni sosyal medya

Avustralya'da yapılan ve yaş ortalaması 13 olan bir araştırmaya göre gençlerin sosyal medya hesabının fazla ve aktif olması yeme bozukluğu riskini artırıyor.

YAŞAM 22.12.2019, 23:23 09.01.2020, 15:31 Şener Koştu
Gençlerde yeme bozukluğunun nedeni sosyal medya

Avustralya’da yapılan bilimsel bir araştırmadan elde edilen bulgulara göre gençlerin sosyal medyayı yoğun kullanması ile yeme davranış bozukluğu arasında ilişki var. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Endokrinoloji Derneği Yöneticisi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, sosyal medya kullanımı ile yeme bozukluğu davranışı üzerine yapılan araştırma hakkında şu bilgileri verdi:  

2 Saatten Fazla Durulmamalı

Araştırmaya göre gün içerisinde 2 saatten fazla sosyal medyayla meşgul olan gençlerde yeme bozukluğu davranışı gelişiyor. Söz konusu araştırmaya yaş ortalaması 13 olan 534 kız öğrenci ile 462 erkek öğrenci katıldı.

Sosyal Medya Hesabının Fazla Olması Riski Artırıyor

Araştırmaya katılan kız öğrencilerin yüzde 52’sinde, erkek öğrencilerin ise yüzde 45’inde yeme davranışı bozukluğu vardı. Araştırmaya katılan öğrencilerdeki yeme bozukluğunun asıl nedenleri ise kilo vermek veya kilo almamak için öğün atlamak ve aşırı egzersiz yapmak. Araştırmaya göre öğrencilerin sosyal medya hesaplarının fazla olması ve bu hesapların aktif kullanılmasıyla yeme bozukluğu gelişimi riskinin artması arasında ilişki var. Gençler, sosyal medya hesapları arasında en fazla instagram’ı kullanıyor. Özellikle kız öğrencilerin instagramda geçirdiği zaman ile yeme davranışı bozukluğu arasında ilişki bulunduğu ortaya çıktı. Sosyal medyada geçirilen zaman ne kadar fazlaysa yeme bozukluğu davranışı riskinin ortaya çıkma riski o kadar fazla. Sosyal medya hesaplarının gün içerisinde 0-30 dakikadan 2 saatin üstünde kullanılması gençlerde yeme bozukluğu gelişimi riskini yüzde 56’nın üstüne çıkarıyor. Erken yaşlarda gelişen yeme davranışı bozukluğu ise yetişkin yaşlarda diyabet ve obezite başta olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@