Halınızdaki çay ve kahve lekelerini çıkarmada en kolay yöntem

Halılarınıza dökülen ve kabus yaşatan çay ve kahve lekelerini artık kolaylıkla çıkarabileceksiniz.

YAŞAM 08.12.2019, 04:00 Sema Topbaş
Halınızdaki çay ve kahve lekelerini çıkarmada en kolay yöntem

Halılarınıza dökülen ve kabus yaşatan çay ve kahve lekelerini artık kolaylıkla çıkarabileceksiniz. Halılarınıza yiyecek veya içecek dökülmesi sizin de kabusunuzsa artık dert etmenize gerek yok. Özellikle çıkarılması en zor olan çay ve kahve lekelerinizi artık kolaylıkla temizleyebileceksiniz.

Halıdan Çay ve Kahve Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar?

banner32
Özellikle ev hanımlarının birçoğunun en zorlandığı şey halı temizliğidir. Halıya dökülen çay ve kahve lekeleri en sık karşılaşan ev kazalarından biridir. Fakat artık bu duruma kolay bir çözümünüz var. Keyfinizi kaçıran çay ve kahve lekelerine doğru yöntemi uygulayarak en kolay şekilde veda edebilirsiniz. İlk olarak halıya dökülen lekeye ne kadar hızlı müdahale ederseniz işiniz o kadar kolaylaşır. Halıya dökülen çay ve kahve lekelerini hiç bekletmeden hemen temizlemeye başlayın. Temizleme aşamasında beyaz bir bez veya kağıt havluyu lekeli kısma bastırarak dökülen çay veya kahveyi iyice emdirin. Bu durumu elinizdeki beze daha fazla sıvı gelmeyene kadar sürdürün. Emdirme işleminde bezi lekenin üzerine aşırı bastırmamaya ve lekeyi daha fazla dağıtmamaya zen gösterin. Bunun ardından bir kaba bir bardak deterjan ve sirkeyi dökün. Elinize temiz bir bez alarak hazırladığınız karışıma batırın ve ıslanan bezi halının üzerindeki lekeye dışarıdan içeriye doğru hareketlerle uygulamaya başlayın. Bezi lekenin üzerine fazla bastırmamaya dikkat edin ve bu işlemi birkaç dakika boyunca devam ettirin. Bu işlemin ardından kullandığınız bezi güzel bir şekilde durulayın ve bezinizi temiz bir suya batırarak güzelce sıkarak halınızın lekeli kısmına sürdüğünüz deterjanlı karışımı temizlemeye başlayın. Bu temizleme işlemi esnasında lekeli kısmı çok ıslatmamaya özen gösterin. Durulamanın ardından duruladığınız kısımda kalan fazla suyu bir kağıt havlu yardımıyla alın ve halınızı kurumaya bırakın. Kuruma sırasında halınıza basmamaya dikkat edin. Halınız kuruduktan sonra halının tamamını elektrikli süpürge ile süpürün.

Halınızın Bakım Önerilerini Mutlaka Okuyun

Yukarıda belirtilen temizlik işlemlerinin hemen öncesinde lekeli kısmı temizlemeye başlamadan halınızın etiket kısmını mutlaka kontrol edin. Etikette yazan halı bakım önerilerini okuyun ve halınıza deterjan gibi temizlik ürünleri sürmeden önce bu ürünleri halınızın en görünmeyen kısmında mutlaka test edin.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@